Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. júna 2019

Analýza:Zavedenie digitálnej meny Facebookom podporuje rast kryptomienSociálna sieť Facebook ohlásila plán na zavedenie svojej digitálnej meny s názvom libra na budúci rok. Tento krok je podľa hlavného ekonóma Czech Fund Lukáša Kovandu ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 18. júna (TASR) – Sociálna sieť Facebook ohlásila plán na zavedenie svojej digitálnej meny s názvom libra na budúci rok. Tento krok je podľa hlavného ekonóma Czech Fund Lukáša Kovandu vzpruhou pre kryptomeny, pretože investori očakávajú prijatie digitálnych mien o niečo širšou komunitou.


Krok Facebooku vo všeobecnosti podľa neho zvýšil záujem o kryptomeny. Bitcoin v utorok cenovo poskočil a zdražujú aj ďalšie digitálne meny ako ether alebo litecoin. Na rozdiel od bitcoinu bude libra naviazaná na konvenčné meny, ako je dolár či euro, a tiež na bežné cenné papiere. "Dôvodom tohto naviazania na aktíva zavedeného finančného sveta je snaha zaistiť novej digitálnej mene stabilitu. Jej hodnota teda nebude kolísať tak divoko ako hodnota kryptomien typu bitcoin," priblížil Kovanda. Ako dodal, kľúčové je, aby si libra získala dôveru ľudí, svojich používateľov. Libra by podľa slov ekonóma mala byť zameniteľná za vybrané konvenčné aktíva, nie však za zlato.

Facebook chce podľa neho zavedením libry lepšie speňažovať svoj rýchlo rastúci segment "messagingových" služieb. "Práve zaistenie platobného styku postaveného na vlastnej digitálnej mene môže messagingové služby premeniť vo výnosný biznis. V súčasnosti Facebook generuje prakticky všetky tržby z reklamy a inzercie," podotkol ekonóm.

Zároveň skonštatoval, že digitálna peňaženka pre libru "pobeží" v rámci aplikácií Messenger a WhatsApp a bude využívať blockchain, teda akúsi otvorenú decentralizovanú databázu transakcií, ktorú využíva aj ekosystém okolo kryptomien typu bitcoin. "Facebook dal na účel spustenia libry dohromady rovnomenné konzorcium Libra, ktoré pozostáva z viac ako tuctu zvučných mien, ako Visa, MasterCard, PayPal alebo Uber," doplnil Kovanda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Garcíová Pérezová sa stala novou šéfkou socialistov a demokratov v EP
<< predchádzajúci článok
Skupina IAG si nezáväzne objednala 200 Boeingov 737 Max

Analýza:Zavedenie digitálnej meny Facebookom podporuje rast kryptomien - diskusné fórum čitateľov