24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2012

11. júna 2012

Andrej Ševčenko zariadil výhru Ukrajiny proti Švédsku 2:1

Ukrajinský útočník dvoma gólmi zaskočil Švédov na čele so Zlatanom Ibrahimovičom.

ukrajina svedsko KYJEV 11. júna - Futbalisti Ukrajiny zvíťazili v druhom pondelňajšom zápase na XIV. majstrovstvách Európy na Olympijskom štadióne v Kyjeve nad Švédskom 2:1.

V 52. min po prihrávke Kima Källströma otvoril skóre Zlatan Ibrahimovič. O tri minúty neskôr vyrovnal domáci útočník Andrij Ševčenko, ktorý hlavičkou zužitkoval Jarmolenkov center.

To nebolo od populárneho "Ševu" všetko. V 62. min si po rohovom kope Konopľanku zbehol útočník kyjevského Dynama na bližšiu žrď a otočil výsledok zápasu na 2:1.

V zápase boli agresívnejší Švédi, faulovali 20-krát, zatiaľ čo Ukrajinci len 12-krát. Turecký rozhodca Čakir udelil dve žlté karty, obe Švédom. Andrij Ševčenko strelil v 109. zápase svoj 47. a 48. reprezentačný gól.

D-skupina (Kyjev/Ukr.):

Ukrajina - Švédsko 2:1 (0:0)

Góly: 55. a 62. Ševčenko - 52. Ibrahimovič
ŽK: 11. Källström, 83. Elm (obaja Švéd.), rozhodovali: Čakir - Duran, Ongun (všetci Tur.), 60 000 divákov

Ukrajina: Pjatov - Gusev, Michalik, Chačeridi, Selin - Jarmolenko, Tymoščuk, Nazarenko, Konopľanka (90. Devič) - Voronin (85. Rotaň), Ševčenko (81. Milevskij)
Švédsko: Isaksson - Lustig, Mellberg, Granqvist, M. Olsson - Elm, Källström - S. Larsson (68. Wilhelmsson), Ibrahimovič, Toivonen (62. Svensson) - Rosenberg (71. Elmander)

I. polčas

Ukrajinský brankár Andrij Pjatov zasahuje počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Ukrajinou a Švédskom.Foto: SITA/AP
Prvý strelecký pokus v zápase vyslal Ukrajinec Konopľanka, ale v 4. min mieril vedľa. O minútu neskôr ho napodobnil Švéd Källström.

V následnej štvrťhodinke oba tímy márne vyčkávali na chybu súpera. V 17. min centroval Ibrahimovič, jeho spoluhráči loptu nezasiahli, no ukrajinský brankár Pjatov ju vyrazil k svojim obrancom.

V 23. min vyšiel rýchly protiútok Ukrajincom, Ševčenko si vymenil loptu s Voroninom, no najlepší ukrajinský reprezentačný strelec z pravej strany mieril vedľa pravej Isakssonovej žrde. V 31. min Toivonen vyhral hlavičkový súboj a vzápätí pálil z prvej Rosenberg, ale Pjatov si s jeho strelou poradil.

V 35. min vystrelil z diaľky Voronin a Isaksson neisto vyrazil loptu k švédskym obrancom. O minútu neskôr Ibrahimoviča v šestnástke pokryl v poslednej chvíli Gusev. V 38. min sa do ďalšej veľkej šance dostal Ševčenko, z jeho strely vyťažil Jarmolenko, ktorý neskóroval.

O minútu neskôr na druhej strane ihriska poslal Ibrahimovič center S. Larssona hlavičkou do ľavej Pjatovovej žrde. V 41. min prihrával z ľava Gusev, lenže na opačnom krídle netrafil bránu Konopľanka.

II. polčas

Ukrajinec Andrej Ševčenko strieľa gól do švédskej brány počas zápasu ME vo futbale 2012 medzi Ukrajinou a Švédskom.Foto: SITA/AP

Druhé dejstvo začali aktívnejšie Švédi. V 47. min po chybe Chačeridiho Rosenberg neprepálil obrancu Michalika.

V 52. min zverenci trénera Erika Hamréna zatlačili ukrajinskú obranu a po Källströmvej prihrávke otvoril skóre Ibrahimovič - 0:1.

O tri minúty neskôr Gusev potiahol loptu na hranicu pokutového územia a Jarmolenko poslal center na hlavu Andreja Ševčenka, ktorý vyrovnal na 1:1. V 62. min zahrával rohový kop Konopľanka, Ševčenko si zbehol na bližšiu žrď a hlavičkou poslal domácich do vedenia - 2:1.

V 68. ani 70. min sa nepresadil švédsky stredopoliar Elm. V 77. min ten istý hráč prihral Ibrahimovičovi, ktorý pravačkou rýchlo zakončil, no Pjatov jeho pokus letiaci do stredu bránky vyrazil. V 83. min Nazarenko z priameho kopu mieril tesne vedľa Isakssonovej brány.

V záverečnej desaťminútovke sa Švédi snažili vynútiť si tlak. Ukrajici sa stiahli a čakali na protiútoky. V 90. min Ibrahimovič prihral do šance Elmanderovi, no ten prepálil pravý horný roh Pjatovovej bránky. V 93. min preloboval ukrajinského brankára, ale i bránu Švéd Mellberg, a tak si Ukrajinci pripísali dôležité víťazstvo.

Ukraine 2-1 Sweden (Euro 2012 - Group D) - All... by fasthighlights-2012