Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. marca 2006

Anonymný e-mail o nezákonnom nákupe vojenského materiálu



Slovenskí politici, štátne orgány a médiá dostali anonym, ktorý môže obsahovať prísne tajné informácie z prostredia vojenských spravodajských služieb. Informovala o ňom Slovenská ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. marca (WN/SITA) - Slovenskí politici, štátne orgány a médiá dostali anonym, ktorý môže obsahovať prísne tajné informácie z prostredia vojenských spravodajských služieb. Informovala o ňom Slovenská televízia (STV) v dnešnej hlavnej spravodajskej relácii Správy STV. Jedna z firiem spomínaných v anonymnom e-maili mala nezákonne nakúpiť pre slovenskú armádu súčiastky do raketového systému S-300. Slovenská televízia tvrdí, že ešte vlani ako prvá informovala o obchodnom vzťahu medzi ministerstvom obrany a firmou RALAS. STV tvrdí, že táto firma plánovala doviezť neautorizované súčiastky na protilietadlový systém S-300 pochádzajúce z Bieloruska. STV ďalej konštatuje, že ešte minulý rok mala informácie o možnom prepojení firmy RALAS a vojenskej spravodajskej služby. Obsahuje ich, podľa STV, aj spomínaný anonymný e-mail. Ako pre STV v reakcii na anonymný e-mail uviedol hovorca rezortu obrany Zenon Mikle, "v súčasnej dobe sa ministerstvo obrany k tomuto anonymu nebude vyjadrovať". Zverejnené informácie pre STV odmietol komentovať konateľ košickej firmy RALAS, s.r.o. Miroslav Matík so slovami: "K takýmto zdrojom informácií Slovenskej televízie sa vyjadrovať nebudem."

Ako ďalej odznelo v Správach STV, tá istá firma sa o podobnú štátnu zákazku uchádza znova. Rezort obrany totiž pred pár týždňami vyhlásil súťaž na opätovnú dodávku náhradných dielov pre raketový systém S-300. Ako pre STV k súťaži uviedol hovorca Ministerstva obrany SR Z. Mikle, "v najbližšej dobe túto súťaž uzavrieme a bude vyhlásený víťaz". K súťaži sa konateľ firmy RALAS, s.r.o. Miroslav Matík odmietol vyjadriť. STV v príspevku pripomenula, že na podobnú tému sa vyjadril dva dni pred objavením sa anonymu predseda branno-bezpečnostného výboru NR SR Robert Kaliňák, ktorý uviedol, že vláda kupuje bieloruské zbrane.

Analytik Ivo Samson si podľa STV myslí, že ho písal niekto priamo z vojenskej tajnej služby. Podľa neho obvinenia vojenského spravodajstva môžu byť pravdivé. "Jeho špičkoví predstavitelia ovplyvňovali práve výber firiem, ktoré mali dostať licenciu," konštatoval Samson. Podľa STV tým pádom mohli ovplyvniť aj zákazky. Tieto firmy však nemali bezpečnostnú previerku. Ako informovala STV, previerku im Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) odmietol vydať a získali ju až rozhodnutím odvolacej komisie zloženej z poslancov parlamentu. "Áno, môžem potvrdiť tieto informácie," povedal pre STV zástupca riaditeľa Kancelárie NBÚ Ivan Goldschmidt.

Anonym obsahuje aj podozrenie, že vojenské spravodajské služby kryli konanie exministra obrany Juraja Lišku. "Nikdy sme žiadne spravodajské služby nepoužívali, nevyužívali," povedal k téme premiér Mikuláš Dzurinda. V e-maili sa však objavili mená pracovníkov vojenských tajných služieb a politikov. "V tom e-maili je mnoho skutočností, ktoré sa reálne stali, ťažko povedať, či reálne sú aj prepojenia," uviedol k téme podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák.

K anonymnému listu, ktorý naznačuje únik informácií zo spravodajských služieb, by sa mal v piatok vyjadriť minister obrany Martin Fedor. Anonymný e-mail dostala aj Generálna prokuratúra SR, prešetrovať by ho mala začať už v najbližších dňoch. Kauzou sa bude zaoberať aj špeciálna a vojenská prokuratúra.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zverejnili výsledky volieb v Ukrajine
<< predchádzajúci článok
Španielsky parlament schválil väčšiu autonómiu pre Katalánsko