Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

06. novembra 2007

Anonymný Nemec popísal korupčné praktiky, ale nepridal mená



Rozruch nielen v nemeckom tenisovom svete vyvolala relácia Sportschau televíznej stanice ARD, v ktorej anonymný, údajne aktívny a popredný hráč, zámerne elektronicky upraveným hlasom hovoril o ...



Zdieľať

BERLÍN 6. novembra (WEBNOVINY) - Rozruch nielen v nemeckom tenisovom svete vyvolala relácia Sportschau televíznej stanice ARD, v ktorej anonymný, údajne aktívny a popredný hráč, zámerne elektronicky upraveným hlasom hovoril o konkrétnych korupčných praktikách, ale bez uvedenia mien. Hosť programu v utajení porozprával, ako ho určití krajania z okruhu verbovali do úlohy sprostredkovateľa stávok v päťciferných sumách. Ďalej tvrdil, že osobne bol svedkom online tipovania v neverejných priestoroch vyhradených pre tenistov. Vyhlásil, že na zmanipulovaných výsledkoch sa podieľa iba niekoľko hráčov, ale tí, ktorí sa tomu venujú, to údajne robia na profesionálne vyššej úrovni, než má ich hra na dvorci.

"Nastal čas, aby zazneli mená,“ pobúrene reagoval Tommy Haas a dodal: "Každý deň niekto s niečím vyrukuje - Andy Murray, Werner Eschauer, Michael Llodra, Arnaud Clément. Nabádam všetkých: buďte adresnejší a potom môžeme konať. Takto to nevedie k ničomu. Niekto, kto bol či je v tom, musí začať hovoriť. Hrozby od vedenia ATP nestačia, pretože bez svedkov nikomu nedokážete zámerné vypustenie zápasu.“

Okrem spomenutých tenistov sa od vypuknutia augustovej sopotskej aféry "Davydenko - Vassallo-Arguello“ prihlásili k tomu, že čelili nekalým ponukám, resp. boli s témou spájaní napríklad aj Novak Djokovič, Giles Elseneer, Dick Norman, Thomas Johansson, Jarkko Nieminen, Dmitrij Tursunov, Michael Kohlmann, Arvind Parmar, Flavio Saretta, Marcos Daniel a Luis Horna.

Predminulý týždeň počas turnaja v Petrohrade bol internetovou stávkovou burzou Betfair ako podozrivý vyhodnotený duel spomenutého Tursunova so Srbom Borisom Pašanským. Inkriminovaného a ostro sledovaného Davydenka empajroví rozhodcovia medzičasom dvakrát napomenuli za nedostatok snahy, raz aj s následnou pokutou 2000 USD. Francúzsky týždenník Journal du Dimanche bez detailov hlásil, že viacerí talianski hráči prevádzkujú tipovacie kontá na webe. Nina Rotová na stránke Most Valuable Network upozornila na zvláštne okolnosti septembrového duelu Tatiany Pučekovej s Mariou Korytcevovou v Kalkate, takže strašiak korupcie neobchádza ani ženskú sekciu.

Bývalý wimbledonský šampión Michael Stich sa pod vplyvom bombastickej výpovede anonyma pre ARD nechal počuť, že počas svojej kariéry nebol s ničím podobným konfrontovaný, ale "tenis patrí k minimu športov, pri ktorých - čisto teoreticky - je výroba vhodných výsledkov veľmi jednoduchá. Buď však niekto nazbiera guráž vyjadriť sa otvorene, alebo by mal byť ticho.“

Kapitán nemeckého daviscupového tímu Patrik Kühnen skonštatoval: "Totálne ma to prekvapilo. Pri najlepšej vôli si nedokážem predstaviť, že by to mohla byť pravda.“ Tréner Rainera Schüttlera Dirk Hordorff síce neskrýval pobúrenie, ale dvoch druhov: "Ak to sedí, bol by to škandál. Škandalózne je však aj to, že médiá niekomu so zachovaným inkognitom zaplatia za vyslovenie obvinení a poskytnú mu priestor bez podrobností a dôkazov.“ Niekdajší tenista Bernd Karbacher upozornil, že je katastrofou, keď všetci nemeckí hráči teraz upadli do podozrenia: "Takýto spôsob živenia špekulácií ma príšerne vytáča.“ Ešte expresívnejší slovník zvolil generálny sekretár Nemeckého olympijského výboru Michael Vesper: "Je to najhlbšie svinstvo. Budem požadovať, aby anonym musel uviesť mená. Zodpovedné orgány potom budú môcť konať.“ Prezident Nemeckého tenisového zväzu Georg von Waldenfels priznal limitovanú akcieschopnosť DTB pri potláčaní "podnikateľov v tenisových šortkách“ a apeloval na vedenia Asociácie tenisových profesionálov (ATP) v súvislosti so sankcionovaním takýchto praktík.

ATP nedávno v prvotnom komuniké k čoraz pálčivejšej problematike možnej korupcie v bielom športe spolu s Tenisovou asociáciou žien WTA, Medzinárodnou tenisovou federáciou ITF a šéfstvami grandslamových turnajov síce uznala možné ohrozenie integrity odvetvia, ale bez konkrétnych výsledkov rôznych vyšetrovaní to v podstate odmietla prijať ako už reálne existujúci problém. Hovorca ATP Chris Dent však avizoval, že v extrémnych prípadoch možu byť hráči potrestaní aj doživotným zákazom činnosti už za nenahlásené odmietnutia úplatku do 48 hodín.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Heninová možno nebude v Pekingu obhajovať olympijské zlato
<< predchádzajúci článok
Hantuchová nepotrebuje priveľa sily na zbieranie úspechov