Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

23. júla 2007

Anorexia a bulímia už nie je chorobou výlučne mladých žienKeď Kelli Smith vkročila do philadelphský liečebného centra, aby tu pre anorexiu vyhľadala pomoc, bola nervózna. Poobzerala si ostatné pacientky a zaskočilo ju, ako mlado všetky vyzerajú. ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) - Keď Kelli Smith vkročila do philadelphský liečebného centra, aby tu pre anorexiu vyhľadala pomoc, bola nervózna. Poobzerala si ostatné pacientky a zaskočilo ju, ako mlado všetky vyzerajú. "Pomyslela som si: 'Kde je niekto v mojom veku?," spomína 31-ročná Smith po zážitku v čakárni, kde väčšina dievčat nedovŕšila ani dvadsať rokov. Poruchy stravovania, ako anorexia a bulímia dlho považovali za chorobu mladých. Odborníci však dnes tvrdia, že za posledné roky stále viac Američaniek, starších ako tridsať rokov vyhľadali pomoc s týmto problémom. Niektoré liečebné centrá začali už vytvárať špeciálne programy pre staršie ženy.

"Väčšina žien z tejto vekovej skupiny, ktoré vyhľadali pomoc, majú problémy už niekoľko rokov. Epidemiológia je viac než jasná. Anorexia aj bulímia sa vyvíjajú koncom obdobia puberty a na začiatku dvadsiatky. Mnohé pacientky si symptómy udržia až do stredného veku," uviedol riaditeľ kliniky pre poruchy stravovania na Mayo Clinic v Rochesteri Donald McAlpine. Odborníci na stravovanie predpokladajú, že tento jav je spojený s vyšším povedomím verejnosti, sociálnym tlakom byť štíhlou a starnúcou skupinou tehotných žien.

Podľa americkej národnej štatistiky o poruchách stravovania, postavenej na dátach z liečebných centier, má tento problém vzrastajúcu tendenciu. Inštitút pre poruchy stravovania Park Nicollet Health Services, v roku 2003 zaznamenal 43 pacientiek vo veku 38 rokov a staršie. Tvorili pritom deväť percent z celkového počtu liečených žien. V priebehu prvých šiestich mesiacov tohto roka, inštitút liečil takmer päťsto pacientiek od 38 rokov a starších, čo je už 35 percent. Podobne sú na tom aj ostatné kliniky v USA.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo VOP Nováky sa podľa Kašického nenašiel žiadny tajný sklad
<< predchádzajúci článok
MŠ sľubuje učiteľom priemerný plat v hospodárstve