Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. januára 2018

ANS potrebuje na platy a sociálny balíček miliónyIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR
Bratislava 12. januára (TASR) - Malé a stredné nemocnice rozbehli rokovania so zdravotnými poisťovňami o zmluvných podmienkach pre tento rok. S Union zdravotnou poisťovňou (ZP) sa dohodli, so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a Dôverou ešte diskusie neukončili.


Rokovania sú pre nemocnice dôležité. Tvrdia, že im tento rok stúpnu náklady na platoch a odvodoch o desiatky miliónov eur, a to pre vyššiu minimálnu mzdu a plánovaný sociálny balíček. "Ak sa nemocnice nedofinancujú, hrozí prepúšťanie či zmeny úväzkov zamestnancov," uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje vyše 70 zdravotníckych zariadení.

"Dohodli sme sa na podmienkach, ktoré ANS môžu vykryť mzdové nároky vyplývajúce z platnej legislatívy,"
povedala hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Rokovania VšZP s ANS budú podľa hovorkyne poisťovne Viktórie Vasilenkovej pokračovať v krátkom čase. "O výsledkoch budeme informovať po ich ukončení, snažíme sa dohodnúť na spoločnom riešení, ktoré by malo stabilizovať príjmy na strane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zároveň výdavky na strane VšZP," uviedla.

Aj Dôvera hovorí, že v rokovaniach bude ešte pokračovať. "Veríme, že čoskoro dosiahneme dohodu," dodal PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Minimálna mzda sa tento rok zvýšila na 480 eur. Okrem toho sa plánuje aj rast príplatkov za prácu v noci či počas sviatkov a víkendov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Á. Ravasz sa ohradil voči naratívu zákona navrhovaného R. Kaliňákom
<< predchádzajúci článok
Do štrajku pracovníkov samospráv v Maďarsku sa zapojilo 6854 ľudí

ANS potrebuje na platy a sociálny balíček milióny - diskusné fórum čitateľov