Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. novembra 2016

Archeológ K. Pieta slávi jubileum, život upísal odhaľovaniu minulosti



Na archívnej snímke archeológ Karol Pieta.



Zdieľať
Na archívnej snímke archeológ Karol Pieta. Foto: TASR - Henrich Mišovič
Bratislava 17. novembra (TASR) - Karol Pieta je vynikajúcim archeológom medzinárodného významu. Podieľa sa na riešení vývoja predslovanského osídlenia Západných Karpát a na organizovaní experimentálnej archeológie na Slovensku. Dnes oslavuje 75 rokov.


Narodil sa 17. novembra 1941 v Nitre. Vysokoškolské vzdelanie získal na Masarykovej univerzite v Brne (dnes Česko) v roku 1964. V tom istom roku začal pracovať v Archeologickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre, kde je v súčasnosti zástupcom riaditeľa ústavu. Vyučoval na univerzite vo Viedni (Rakúsko), na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave aj na univerzite v Brne.

Jeho široký záber v rámci stredoeurópskej archeológie siaha od Keltov a Germánov až po včasný stredovek. Medzi jeho úspechy patrí definovanie dvoch archeologických kultúr. Venuje sa aj experimentálnej archeológii a počiatkom kresťanstva. K veľkým projektom jeho terénneho výskumu patrí napríklad Liptovská Mara, kde vybudoval aj náš prvý archeoskanzen a keltské opevnenie Havránok.

Vedie výskum na veľkom slovanskom hradisku v Bojnej. Toto nálezisko svedčí o existencii dosiaľ neznámeho mocenského centra Nitrianskeho kniežatstva zo začiatku 9. storočia. Systematicky sa venuje málo prebádaným horským regiónom. V rokoch 2004 až 2008 bol vedúcim kuvajtsko-slovenskej archeologickej misie na ostrove Failaka v Perzskom zálive, zameranej na výskum starokresťanskej osady. Je autorom rekonštrukcie keltského opevnenia v rakúskom Hainburgu.

Pevnosť stojaca na vrchu Braunsberg (Rakúsko) bola spolu s opevneným sídliskom na Devíne súčasťou obranného systému, ktorý na Dunaji vytvoril keltský kmeň Bójov. V roku 2007 zabezpečil a vykonal spolu s kolegami výskum a konzerváciu nálezov z kniežacej hrobky v Poprade z prelomu 4. a 5. storočia.

V roku 2007 dostal Zlatú medailu SAV za osobitný prínos pre vedu, získal aj dve ocenenia časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2006 v kategórii Objav-vynález-akvizícia a v kategórii Výstava. V roku 2008 získal ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2007 v kategórii Veda a medicína. Je členom niekoľkých medzinárodných organizácii, napríklad: Commitée pour la sidérurgie ancienne (Výbor pre archeometalurgiu) pri UNESCO, Österreichisches Archäologisches Institut (Rakúsky archeologický ištitút) vo Viedni, Deutsches Archäologisches Institut (Nemecký archeologický ústav) v Berlíne, Rada Archeologického ústavu AV ČR, Brno.

V roku 2012 mu prezident Slovenskej republiky udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, osobitne v oblasti historických vied a archeológie.

Jeho ostatnú Cenu za vedu a techniku za celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky a za výnimočné objavy v archeológii si prevzal 10. novembra 2016 z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Veľké aj malé dejiny presiakli životom herečky Vlasty Chramostovej
<< predchádzajúci článok
Na 18. ročníku MFF Bratislava zvíťazila snímka Tramontane