Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. marca 2010

Archeológovia identifikovali palác zo 7. storočiaRuiny nachádzajúce sa v severnom Izraeli, o ktorých sa vedci domnievali, že kedysi boli synagógou, najnovšie identifikovali ako palác zo 7. storočia. Používal ho kalif ...Zdieľať
Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) - Ruiny nachádzajúce sa v severnom Izraeli, o ktorých sa vedci domnievali, že kedysi boli synagógou, najnovšie identifikovali ako palác zo 7. storočia. Používal ho kalif z dynastie Umajjovcov, ktorý začal s konštrukciou jeruzalemského Skalného dómu, uviedli v utorok archeológovia. Nálezisko sa nachádza na brehu Tiberiadskeho jazera a bolo miestom, kde kedysi stál palác Al-Sinnabra. Arabskí historici o ňom síce písali, jeho presné miesto však dlho nebolo známe, povedali vedci z Telavivskej univerzity.


Archeológovia nálezisko objavili začiatkom päťdesiatych rokov 20. storočia, no identifikovali ho ako ruiny starobylej synagógy. Túto teóriu však v roku 2002 spochybnil odborník z University of Chicago, ktorý sa domnieval, že v oblasti kedysi stál palác Al-Sinnabra. Najnovší archeologický výskum odborníkov z jeruzalemskej Hebrejskej univerzity potvrdil, že nálezisko skutočne bolo miestom, kde sa vládcovia dynastie Umajjovcov schádzali, aby tam strávili zimné mesiace.

Medzi kalifmi, ktorí palác používali, bol Abd al-Malik. Práve on začal s výstavbou Skalného dómu. Umajjovci boli skorou arabskou dynastiou, ktorá vládla na Blízkom východe a v Severnej Afrike medzi rokmi 661 - 750 n.l.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
AVATAR už čoskoro na Blu-ray a DVD
<< predchádzajúci článok
V nedeľu odštartuje nová sezóna šou Let´s Dance 4