Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. augusta 2013

Archeológovia odkrývajú pri Štrbe dávnu osadu



Na snímke pamätný monument a pohľad na historickú lokalitu Šoldov počas archeologického výskumu neďaleko Štrby 19. augusta 2013.



Zdieľať
Na snímke pamätný monument a pohľad na historickú lokalitu Šoldov počas archeologického výskumu neďaleko Štrby 19. augusta 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Štrba 19. augusta (TASR) – V zaniknutej časti obce Štrba zvanej Šoldov momentálne pracujú archeológovia, aby zistili pôvod osady a najmä tunajšieho kostola.


„Na tomto mieste bola v minulosti obec a predpokladáme, že tu bola skôr, ako všetky okolité obce ako Šuňava, Štrba, Važec, či Východná. Asi práve na tomto mieste máme tie naše vlastné korene. Nezachovali sa však žiadne viditeľné pozostatky, v roku 1951 sa tu robil veľký archeologický výskum, to čo vtedy našli archeológovia zadokumentovali, už sa však ďalej vo výskume nepokračovalo. Našli tu jeden kríž, ktorý je vystavený v Bratislave,“ objasnil starosta Štrby Michal Sýkora.

S myšlienkou, aby sa pokračovalo v odkrývaní tejto zaniknutej osady, prišli miestni matičiari. Pracujú na tom už dva roky, doposiaľ sa územie odkrylo, vyčistilo a momentálne sa vykonávajú výkopové práce, aby bolo možné zdokumentovať, čo kde stálo. „Verím, že sa podarí odkryť aj tie najvýznamnejšie objekty, predovšetkým nás zaujíma kostolík, ktorý tu stál. Chceme túto lokalitu potom sprístupniť turistom, keďže je to veľmi blízko diaľnice D1 a najvyššie položeného odpočívadla,“ dodal starosta.

Už prvé dni výskumu archeológom ukázali, že výsledky budú zaujímavé. „Pre nás je dôležité najprv zistiť aký kostol tu stál, kedy tu stál, ako zanikol a vyzerá to tak, že tu bola ešte aj bratrická pevnosť,“ vysvetľuje riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay. Za niekoľko dní sa podarilo nájsť deväť mincí. Podľa neho sú tu dobre zachované terénne úpravy, takže ak sa trochu rozvinie výskum, postupne by sa mohlo podariť zistiť pôdorys kostola i jeho datovanie.

„Pre mňa je to zaujímavé, keďže sa venujem zaniknutým stredovekým dedinám na území Slovenska a v strednej Európe. My už sme tu s kolegami v máji urobili nejaké merania, rátame s tým, že ten výskum sa ešte trochu rozvinie, aby sme poznali stredovekú históriu týchto obcí,“ dodal Ruttkay s tým, že podobná zaniknutá osada sa objavila aj pri neďalekej obci Šuňava v lokalite Hrachovisko, kde však archeológovia kostol nenašli.

Archeologický výskum pri Štrbe bude trvať asi dva až tri týždne, aby sa podarilo zistiť, čo sa dá prezentovať. Do budúcnosti sa však tejto lokalite chcú ešte venovať. „Tá prvá práca pozostáva zo spracovania výskumnej dokumentácie, konzervácie, rekonštrukcie nálezov a ich vyhodnotenia. Potom by sme boli veľmi radi, keby sme zistili pôdorys toho kostola, tento terén by sa potom mohol upraviť, kostol by sa na povrchu vyznačil a táto lokalita by mohla byť neskôr zaujímavou zastávkou pre turistov,“ dodal Ruttkay.

Okrem spomínaných mincí, ktoré sú podľa archeológov veľmi dobrým datovacím materiálom, sa podarilo nájsť aj pekne zdobenú keramiku zachovanú v črepoch, ktorá pochádza z 13. až 15. storočia. „Máme tu aj veľký počet železných klincov, ktoré pochádzajú z rakiev z cintorína. Sú tu aj ďalšie kovové nálezy ako napr. skoba, železné kovania, nožíky, podkovy a iné drobné archeologické nálezy,“ zdôraznil archeológ Marián Soják s tým, že sa podarilo objaviť aj telesné pozostatky, čo svedčí o tom, že sa vedľa kostola pochovávalo.

„Zatiaľ pred konzerváciou a vyčistením mincí táto osada i kostol pochádzajú z obdobia pravdepodobne začiatku 15. storočia. Našli sme napr. denár Mateja Korvína, ktorý je datovaný do roku zhruba 1460, to dokazuje, že neskôr bola táto lokalita využívaná pravdepodobne bratrickými vojskami, ktoré odtiaľto podnikali výpravy do okolitého kraja a lúpili,“ upozornil Soják. Výskum podľa neho prebieha aj vďaka veľmi príkladnej spolupráci miestnej samosprávy.

Celú plochu bolo potrebné najprv sprístupniť, vykosiť, následne sa archeológovia v teréne museli zorientovať. „Preto sme urobili jednu pozdĺžnu sondu, ktorá zdokumentuje priebeh toho terénu, kde sú múry kostola a pod. Každý jeden nález sa zameria GPS-kou, napokon sa to vyfotí, zdokumentuje,“ vysvetľuje Soják. Na základe tejto hlavnej sondy budú môcť archeológovia pravidelne ďalej lokalitu skúmať a realizovať tu ďalšie sondy.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Uháňajúci vlak v Indii zabil najmenej 20 pútnikov
<< predchádzajúci článok
Pastafariáni oslavovali, ruská polícia ich osem zadržala