Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. októbra 2009

Archeológovia výstavbu R1 nespomaľujú, uviedol Ruttkay



NITRA 29. októbra (WEBNOVINY) – Archeológovia výstavbu rýchlostnej cesty R1 nespomaľujú a všetky stanovené termíny dodržiavajú. Uviedol to pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej ...



Zdieľať
NITRA 29. októbra (WEBNOVINY) – Archeológovia výstavbu rýchlostnej cesty R1 nespomaľujú a všetky stanovené termíny dodržiavajú. Uviedol to pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay. “Stretávam sa s názorom, že archeológovia spôsobujú spomalenie výstavby. My však plníme všetky termíny rýchlejšie oproti predpokladaným termínom v projektoch, skoro by som si dovolil povedať, že robíme svetové rekordy v tom, ako rýchlo dokážeme lokality preskúmať a aké množstvo ľudí a techniky nasadíme,” skonštatoval.


Archeológovia v súčasnosti robia výskum v širšom okolí Nitry. Doteraz nazbierali vyše tisíc škatúľ plných zaujímavých nálezov. Na trase sú náleziská od doby kamennej až po stredovek. Je to najplodnejší výskum súvisiaci s výstavbou cesty, aký sa doteraz na Slovensku robil, hovorí Ruttkay. V súčasnosti je v teréne 15 archeológov a 200 robotníkov. Počasie im príliš nepraje, v súčasnosti pracujú v blate.

Prevažná väčšina výskumov potrvá do konca novembra. Na niektorých miestach odstráni humus dodávateľ stavby až v budúcom roku, takže tam sa vykopávky začnú aj skončia o niečo neskôr. Ruttkay apeluje na kompetentných, aby sa výskum v budúcnosti začal ešte pred začatím výstavby - tak, ako je to bežnou praxou vo všetkých okolitých krajinách. Problémom tentoraz bolo neskoré vyčlenenie finančných prostriedkov na tento účel.

K najzaujímavejším archeologickým lokalitám na trase R1 patrí polykultúrne sídlisko na Mikovom dvore pri Nitre, kde vedci zachytili objekty z doby kamennej, veľkomoravskej aj stredoveku. Veľká hustota osídlenia bola v minulosti pri križovatke Selenec. Výskum potvrdil zaniknutú stredovekú dedinu a tiež sídlisko z mladšej doby kamennej. “Na tomto úseku cesty sme našli až tri pohrebiská z 10. - 11. storočia, okrem Selenca sú ďalšie v Čiernych Kľačanoch a Tesárskych Mlyňanoch,” uviedol Ruttkay. V Tesárskych Mlyňanoch okrem toho archeológovia doskúmali v minulosti objavené najväčšie pohrebisko z doby sťahovania národov severne od Dunaja.

Jeden z najväčších výskumov robí Archeologický ústav v Nitre v mieste budúcej križovatky Beladice. Našlo sa tu germánske sídlisko z 3. - 4. storočia s obydliami, pecami či rôznymi výrobnými zariadeniami. K najkrajším nálezom patrí nôž rímskeho legionára, šperky, keramika a drobné kovové predmety.

“Objavili sme aj nové lokality, ktoré sme neočakávali a tam nám trvá trošku dlhšie ukončiť výskum, no aj ten dlhší čas je v súlade s pôvodne stanovenými predpokladmi v dokumentácii stavby,” povedal Ruttkay. Nové nálezisko objavili napríklad pri obci Hosťová, kde sa našlo kruhové opevnenie z doby kamennej. Zaujímavým objavom bola aj osada z doby veľkomoravskej pri Veľkých Chrašťanoch alebo sídlisko z doby kamennej v Olichove. “Celý rad lokalít, ktoré máme v podstate na skoro každom kilometri diaľnice, nám naozaj zásadným spôsobom mení pohľad na osídlenie celej tejto oblasti v minulosti,” uzavrel Ruttkay.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na vyrovnanie ročného zúčtovania ostáva už iba pár dní
<< predchádzajúci článok
Petržalka chystá úpravu Sadu Janka Kráľa