Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. júla 2017

Archeoskanzen Modrá mohol byť Metodovým bydliskom, tvrdí starosta obce



Sv. Cyril a sv. Metod



Zdieľať
Sv. Cyril a sv. Metod Foto: TASR/Tomáš Doboš
Bratislava/Modrá 5. júla (TASR) – Archeologický skanzen v moravskej obci Modrá je najväčším slovanským areálom v Európe. Rekonštrukciou 26 objektov predstavuje podobu slovanského opevneného sídliska v období Veľkej Moravy.


Skanzen patrí medzi najnavštevovanejšie lokality v Zlínskom kraji. Je situovaný v blízkosti objavených základov veľkomoravského kostola z deviateho storočia. Pri nich obec Modrá v roku 2000 dokončila rekonštrukciu pôvodnej stavby veľkomoravského kostola.

Podľa starostu obce Modrá Miroslava Kovaříka areál je považovaný za pravdepodobné miesto pôsobenia byzantskej misie (864-867) a za centrum Metodovho moravského arcibiskupstva (873-885). Preto je možné, že starší brat z dvojice vierozvestcov na tomto území býval v skromnom príbytku na okraji veľkej drevenej dvojpodlažnej halovej stavby, ktorá slúžila mníchom na vzdelávanie. Metod sa nevenoval iba organizácii cirkevného života. Texty v rôznych priestoroch informujú aj o jeho zásluhách v oblasti vzdelávania, kultúry, ale aj iného civilného života obyvateľov.



"Archeoskanzen ponúka návštevníkom stavby na bývanie, pre rôznu výrobu a iné využitie. Je tam i rekonštrukcia veľmožského paláca, ktorý bol nájdený v Starom Meste u Rotundy sv. Michala. Tiež Metodov zrejme arcibiskupský palác, kde bola aj škola písomníctva. Všetko v skutočnej veľkosti podľa archeologický nálezov," pre TASR povedal Kovařík.

Tam nakrúcali historický film Cyril a Metod – apoštoli Slovanov (2012-2013). Premiéru mal pri príležitosti 1150. výročia ich príchodu na Veľkú Moravu. Filmovanie dokumentujú zanechané rôzne kulisy, objekty aj farebné fotografie. V archeoskanzene bývajú vzdelávacie, kultúrne a iné podujatia pre všetky generácie. Napríklad v auguste cez víkend 12. a 13. tam možno spoznať dobový život a remeslá na historickom festivale Veligrad 2017 – boj o hradište. Deň medu a medoviny spojený s folkom a folklórom bude 26. augusta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Insitní maliari zo srbskej Vojvodiny vystavujú v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Kapely Iné Kafe a Buty odohrajú dvojkoncert v Senci