Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. augusta 2009

ARCHITEKTI: Národný futbalový štadión by mal podliehať tendruPredstavenstvo Slovenskej komory architektov s poľutovaním konštatuje, že príprava výstavby národného futbalového štadióna (NFŠ) sa uskutočňuje bez súťaže návrhov podľa zákona o verejnom ...Zdieľať
BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) - Predstavenstvo Slovenskej komory architektov s poľutovaním konštatuje, že príprava výstavby národného futbalového štadióna (NFŠ) sa uskutočňuje bez súťaže návrhov podľa zákona o verejnom obstarávaní, napriek tomu, že stavba bude financovaná z verejných prostriedkov. "Okrem možného porušenia zákona upozorňujeme aj na skutočnosť, že architektonické súťaže ako metóda verejného obstarávania sú základným prostriedkom na hľadanie najlepších riešení umiestnenia a uskutočnenia stavieb, ako aj ich najvyššej ekonomickej efektivity. Vzájomná priama konfrontácia súťažiacich návrhov podľa vyhlásených súťažných podmienok je nielen odbornou diskusiou, ktorá obohacuje architektúru, ale umožňuje aj zapojenie verejnosti do ovplyvňovania výzoru národných stavieb. Ďalším dôležitým dôvodom pre organizovanie súťaže návrhov sú medzinárodné záväzky Slovenskej republiky voči európskemu hospodárskemu a kultúrnemu priestoru, v ktorom sa organizovaním architektonických súťaží vytvára priestor pre uchádzanie sa o služby na spoločnom trhu práce," píše predseda Slovenskej komory architektov Juraj Šujan.


Od vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie by pri takto významných spoločenských stavbách vždy malo ísť o medzinárodnú architektonickú súťaž, myslia si architekti. "Takúto úroveň si tieto stavby zaslúžia, pretože majú veľký spoločenský a ekonomický rozmer, presahujúci medze jedného štátu, naviac, na národnom štadióne budú prebiehať aj medzinárodné súťaže. Medzinárodná architektonická súťaž je aj jedinečnou formou propagácie štátu i mesta, pretože jej výsledky sa zverejňujú v širokom priestore. Výstava súťažných návrhov je príležitosťou aj pre verejnú diskusiu, čím sa architektonické súťaže stávajú významným nástrojom zvyšovania kultúrneho povedomia verejnosti," tvrdí Šujan.

"Opätovne preto vyzývame príslušné orgány štátu a hlavného mesta, aby prehodnotili doterajší kabinetný postup prípravy stavby národného futbalového štadióna a aby obstarali jeho návrhy formou súťaže návrhov. Slovenská komora architektov je pripravená v súlade so zákonom metodicky sa podieľať na príprave, priebehu a vyhodnotení súťaže návrhov. Súťaženie je jednou zo základných vlastností športu; aj preto by tiež návrhy športových stavieb mali vzísť zo súťaže architektonických návrhov. Najmä ak ide o stavby, ktorým sa dáva prívlastok národné," uzavrel Šujan.

Národný futbalový štadión vyrastie v Bratislave. Vláda Slovenskej republiky už začiatkom júla na jeho výstavbu rozhodla postupne zo štátneho rozpočtu vyčleniť 69 120 000 eur, investorom bude Hlavné mesto SR Bratislava. NFŠ bude stáť na mieste súčasného bratislavského štadióna Tehelné pole, dokončený by mal byť v roku 2012. "Podobne ako výstavbou diaľnic či nových jadrových elektrární sledujeme aj v tomto prípade viacero cieľov - podporiť v čase globálnej ekonomickej krízy vytváranie nových pracovných miest a robiť to investíciou v prospech celého Slovenska. Podmienkou vlády je, aby mohla budúci štadión bezplatne využívať na významné, a to nielen športové, ale aj kultúrne a spoločenské podujatia," uviedol predseda vlády Robert Fico. Opozičná SDKÚ-DS výstavbu Národného futbalového štadióna kritizovala.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moskva varuje Gruzínsko
<< predchádzajúci článok
V Salzburgu predstavia novoobjavené Mozartove skladby

ARCHITEKTI: Národný futbalový štadión by mal podliehať tendru - diskusné fórum čitateľov

Vôňa2.8. 1:54:06