Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

30. decembra 2012

Archív v Nitre uchováva najstaršiu listinu v národnom jazyku



Najstaršiu listinu písanú v národnom jazyku uchováva Štátny archív v Nitre. Ide o dlžobný úpis Stibora zo Stiboríc z roku 1422. Podľa neho dlžil Stibor Benešovi Herníkovi zo Slupna a ...



Zdieľať
nitra NITRA 30. decembra (WEBNOVINY) – Najstaršiu listinu písanú v národnom jazyku uchováva Štátny archív v Nitre. Ide o dlžobný úpis Stibora zo Stiboríc z roku 1422.


Podľa neho dlžil Stibor Benešovi Herníkovi zo Slupna a jeho manželke 600 uhorských zlatých.

Listina je národnou kultúrnou pamiatkou a objavuje sa aj v učebniciach dejepisu.

Najstarší písomný v origináli zachovaný dokument v archíve pochádza z roku 1268 a týka sa územia dnešného Maďarska. Najstaršia originálna listina, ktorá sa viaže k regiónu Nitry, je z roku 1290. Vydala ju Nitrianska kapitula a hovorí o predaji majetku Agač pri Mojzesove šľachticovi z Janíkoviec, ktoré sú dnes mestskou časťou Nitry.

Štátny archíve v Nitre uchováva vyše 500 stredovekých listín, z toho zhruba 350 sa zachovalo v origináloch, ostatné v kópiách. Podstatná časť z nich je na pergamene, najstaršia listina na papieri pochádza z roku 1347.

„Najviac stredovekých listín sa nachádza v archívnom fonde šľachtického rodu Uzovič z Kyneku, kde ich je 248, z toho 240 originálov,“ povedal archivár a historik Peter Keresteš.



Šľachtica udupali koňmi

Archívne dokumenty sa uchovávajú v špeciálnych podmienkach – optimálna musí byť teplota, vlhkosť aj prašnosť. Tieto parametre merajú prístroje. „Stredoveké listiny sú často jedinými svedectvami o minulosti našich predkov v stredoveku, preto je každá informácia v nich mimoriadne vzácna,“ hovorí Keresteš. Mnohé sú už vplyvom času poškodené, tento rok ich v nitrianskom archíve zreštaurovali 11.

Obsah drvivej väčšiny stredovekých listín má spoločného menovateľa - majetok. Hovorí sa tu o predajoch majetku, dlžobách a o majetkových sporoch, ktoré niekedy končili až na súde.

„Zemepáni si častokrát vybavovali svoje spory cez poddaných a z tohto dôvodu dochádzalo aj k prepadávaniu dedín,“ uviedol Keresteš. Archívne listiny zaznamenávajú napríklad prípad z konca 14. storočia v Mojmírovciach pri Nitre, kde sa miestni zemania sporili o vinice. Zašlo to až tak ďaleko, že manželku jedného zo šľachticov udupali koňmi.


Postrach Babindali

V druhej polovici 16. storočia bol postrachom okolia šľachtic Ondrej Babindali, ktorý sa zdržiaval v Ludaniciach. Odtiaľ podnikal lúpežné nájazdy do okolia. Neštítil sa ani vraždy richtára v jednej z obcí v okolí Topoľčian.

V listine z roku 1393 sa spomína Kaplnka svätého Petra v Nitre. „Túto sakrálnu stavbu doposiaľ ešte v Nitre nikto nezaregistroval. Listina hovorí o tom, že kaplnka, ktorá sa neskôr spomína aj ako kostol, stála už v 14. storočí na mieste alebo v blízkosti súčasného františkánskeho Kostola svätého Petra a Pavla, ktorý bol postavený v prvej polovici 17. storočia,“ povedal Keresteš.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zdravotný stav Georga Busha st. sa zlepšil
<< predchádzajúci článok
Taliban popravil 21 pakistanských vojakov, jeden prežil