Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2012

Armáda v Sýrii napriek prímeriu ostreľuje opozičné mestoSýrske vládne sily porušujú vyhlásené prímerie a naďalej ostreľujú mesto Homs, ktoré je jedným z hlavných centier opozičného povstania. Tvrdí to šéf exilovej Sýrskej organizácie ...Zdieľať
syria BEJRÚT 15. apríla (WEBNOVINY) - Sýrske vládne sily porušujú vyhlásené prímerie a naďalej ostreľujú mesto Homs, ktoré je jedným z hlavných centier opozičného povstania.


Tvrdí to šéf exilovej Sýrskej organizácie pre monitorovanie ľudských práv Rámí Abd ar-Rahman, podľa ktorého armáda v nedeľu pokračovala v útokoch na viaceré povstalecké štvrte.

Údajne pritom išlo o najintenzívnejšiu paľbu od štvrtkového rána, keď malo prímerie vstúpiť do platnosti. Ostreľovanie navyše hlásili iba niekoľko hodín pred tým, ako mala do Damasku priletieť prvá skupina mierových pozorovateľov OSN.

Násilné zrážky medzi znepriatelenými tábormi v nedeľu zaznamenali aj v meste al-Báb na území severnej provincie Halab (Aleppo). Vojaci slúžiaci prezidentovi Baššárovi al-Asadovi podľa ar-Rahmana v rôznych častiach krajiny usmrtili najmenej štyroch civilistov. O ďalších 14 obetiach informovala opozícia ešte v sobotu. Od začiatku platnosti prímeria tak údajne v Sýrii zahynulo najmenej 32 ľudí, čo však oproti predošlému obdobiu predstavuje výrazný pokles.

Bezpečnostná rada OSN v sobotu prijala rezolúciu, ktorá umožňuje vyslať do Sýrie zahraničných pozorovateľov, aby dohliadali na dodržiavanie prímeria medzi vládnymi silami a opozičnými povstalcami v rámci plánu mierového vyslanca Kofiho Annana. Prví príslušníci misie mali doraziť na miesto určenia ešte v nedeľu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Severokórejský vodca Kim Čong-un mal prvý verejný prejav
<< predchádzajúci článok
V obci Hrochoť pri Banskej Bystrici vybuchla kotolňa