Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. marca 2014

Ashtonová určila E. Kukana za šéfa pozorovacej misie EÚ na Maledivách



Slovenského europoslanca Eduarda Kukana (SDKÚ-DS) vymenovala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová za šéfa pozorovateľskej misie Európskej únie ...



Zdieľať
Brusel/Štrasburg 10. marca (TASR) - Slovenského europoslanca Eduarda Kukana (SDKÚ-DS) vymenovala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová za šéfa pozorovateľskej misie Európskej únie v Maldivskej republike. Ide o prvú misiu EÚ, na čele ktorej stojí Slovák.

Eduard Kukan Foto: TASR

Kukan, ktorý je člen Výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci (AFET), bude viesť misiu s približne tridsiatimi pozorovateľmi z členských krajín EÚ, ktorí budú monitorovať parlamentné voľby naplánované na 22. marca. Europoslanec oficiálne otvoril misiu EÚ v nedeľu 9. marca a prítomný bude na Maledivách aj v deň volieb.

Africká krajina, známa ako dovolenkový raj v Indickom oceáne, sa zmieta v politickom napätí. Maledivy, ktoré boli po obdobie 30 rokov diktatúrou, od roku 2008 prechádzajú komplikovaným reformným procesom.

"Je to prvá pozorovateľská misia tohto formátu na Maledivách, a dúfam, že naša prítomnosť prispeje ku pokojnému a demokratickému priebehu volieb v prospech Maldivčanov. Krajina, ktorej symbolmi sú palmy a nádherné pláže, by mala využiť tieto voľby na podporu demokratického procesu v krajine," uviedol Kukan.

Situáciu pár dní pred voľbami komplikuje rozpustenie volebnej komisie a odsúdenie dvoch jej členov. Kukan upozornil, že členovia pozorovateľskej misie majú striktne vyhradený mandát, ktorým nevstupujú do vnútropolitického diania krajiny. Ich úlohou bude pozorovať všetky aspekty volebného procesu a vyhodnocovať, do akej miery voľby zodpovedajú medzinárodným a regionálnym štandardom a či rešpektujú maldivské zákony.

Pozorovateľské misie sú súčasťou Európskeho nástroju pre demokraciu a ľudské práva (EIDHR), ktorými EÚ podporuje demokratické procesy v tretích krajinách. EÚ od roku 1993 zorganizovala viac ako 110 volebných pozorovateľských misií. Na čele pozorovateľskej misie je vždy europoslanec, ktorý má svoj expertný tím doplnený o dlhodobých a krátkodobých pozorovateľov zo všetkých členských štátov. Geograficky sa volebné misie EÚ sústreďujú na krajiny Južnej Ameriky, Afriky a Ázie, aby sa predchádzalo duplikácii s misiami organizovanými Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). 


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Amnesty International obvinila Asada zo zločinov proti ľudskosti
<< predchádzajúci článok
Chiquita a írska Fyffes vytvoria najväčšieho distribútora banánov