Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. apríla 2015

Asociácia Slovenských Vojakov: Predsednícto ASV sa zaoberalo prípravou VII. snemu



Predsednícto Asociácie Slovenských Vojakov (ASV) na svojom zasadaní v Liptovskom Mikuláši dňa 21.3.2015 sa zaoberalo prípravou VII. snemu , ktorý obnovuje činnosť ASV. Snem sa uskutoční 25.apríla 2015 v Liptovskom Mikuláši.



Zdieľať
Asociácia Slovenských Vojakov

(PR) Predsedníctvo sa zaoberalo súčasnou situáciou v armáde a v spoločnosti a prijalo uznesenie o zvýšení aktivity pri plnení úloh vyplývajúcich  z programového vyhlásenia ASV, najmä sa chce angažovať v oblasti svojho základného cieľa ktorým je „za každých okolností všestranne napomôcť Slovensku pri ochrane a obrane jeho zvrchovanosti , demokracie a ľudských práv“. 

Ako jeden z hlavných cieľov stanovených programovým vyhlásením, považuje obnovu bojaschopnosti ozbrojených síl Slovenskej republiky s dôrazom na obranu a ochranu pred vonkajším a vnútorným nepriateľom štátu, boj proti fašizmu a jeho prejavov v spoločnosti, v čom chce spolupracovať s inými organizáciami, ktoré to majú v náplni svojej činnosti, alebo aktívne proti fašizujúcim prejavom vystupujú. 

Asociácia Slovenských Vojakov chce prispieť k celonárodnej diskusii o prospešnosti účasti Slovenskej republiky v NATO a prítomnosti príslušníkov vojsk cudzích štátov a zahraničných vojenských základní na území Slovenskej republiky.

História ASV (Asociácia Slovenských Vojakov)

História ASV začína v roku 1990, kedy sa skupina dôstojníkov leteckého útvaru v Piešťanoch rozhodla založiť stavovskú  organizáciu, ktorá by verejne pomenúvala problémy, ktoré v tej dobe nedali spať národne orientovaným príslušníkom dôstojníckeho zboru vtedy ešte Československej armády. Túto organizáciu navrhli nazvať  „Asociácia Slovenských vojakov“.

Začiatkom roku 1991 sa v v Žiline konal Zakladajúci snem, kde prvým predsedom ASV bol zvolený pplk. Peter Socha.

Hlavná úloha ASV bola formulovaná od začiatku a je platná doteraz „za každých okolností všestranne napomôcť Slovensku pri ochrane a obrane jeho zvrchovanosti , demokracie a ľudských práv“.

V tej dobe rezonovali v spoločnosti otázky okolo štátoprávneho usporiadania Československej republiky, vo federálnom parlamente v Prahe prebiehal boj o názov spoločného štátu, tzv. Pomlčková vojna, konali sa zhromaždenia na podporu jazykového zákona, formovali  a profilovali sa politické strany. Toto všetko malo svoj vplyv aj na nálady v armáde. Začali sa diskusie o možnosti rozdelenia Československa na dva nezávislé štáty. ASV od začiatku svojho vzniku podporovala myšlienku samostatnosti  Slovenska, čo vytváralo veľkú nevôľu u českej časti dôstojníckeho zboru a začali prvé pokusy o diskretizáciu ASV.

Roky 1992 až 1996 boli v znamení rozširovania členskej základne ASV a jej vplyvu v spoločnosti, čo sa odzrkadľovalo  v účasti predsedu vlády, ministrov  obrany, vnútra a hospodárstva  na  snemoch ASV.

Po rozdelení Československa a vzniku Slovenskej republiky ako nezávislého a suverénneho štátu  zaujímala  ASV kritický postoj k rozdeleniu majetku armády a na neľúbosť zodpovedných odhaľovala prechmaty a podvody pri delení majetku.

Od začiatku však boli v ASV dva prúdy, ktoré mali neblahý vplyv na vnútorné pomery v ASV. ASV na verejnosti bola spájaná so Slovenskou národnou stranou, veď traja členovia ASV boli poslancami vo Federálnom zhromaždení  Československej republiky za Slovenskú národnú stranu.  Členovia ASV sa zúčastňovali kultúrnych a športových akcií SNS a zasa opačne, pretože mnoho členov ASV bolo súčasne aj členmi SNS.

Druhý prúd predstavovalo niekoľko členov ASV, ktorí boli aj v Rade a aj v Predsedníctve ASV, ale utajene spolupracovali so stranu Kresťansko demokratické hnutie, čo malo neskôr spôsobiť v ASV názorové trenice a nedorozumenia.

V roku 1994 v decembri v dôsledku toho, že SNS sa stalo vládnou stranou a pripadol jej rezort obrany, sa niekoľkí členovia ASV dostali do vrcholových funkcií v armáde a mali tak možnosť  priamo ovplyvňovať dianie v armáde a realizovať niektoré zo svojich plánov.

ASV stála pri dôležitých reformách v armáde, ktorých dôsledky sú dosiaľ viditeľné.

 

  • Člen ASV je autorom znaku Ministerstva obrany a celej armády

  • Boli vytvorené a schválené prvé symboly a označenia  jednotiek armády , ako prvý dostal zástavu Pluk špeciálneho určenia  v Žiline.

  • Boli zavedené nové uniformy 

  • Prebehla transformácia vojenského školstva

  • Bol prijatý dodnes platný zákon o sociálnom zabezpečení vojakov

  • Bol vytvorený systém kariér vojakov profesionálov

  • Bola vytvorená prvá koncepcia rozvoja armády, neskôr len aktualizovaná na podmienky NATO.

 

Mnoho z plánov ASV sa neuskutočnilo, pretože volebné obdobie sa skončilo v decembri 1998, nastala výmena  na poste ministra obrany a členovia ASV museli odísť z pozícií v armáde.  K moci sa dostali tí, proti ktorým ASV bojovala a ktorí boli proti vzniku samostatnej Slovenskej republiky  a tí postupne priviedli armádu do NATO a do stavu v akom je práve teraz.

Viac info: Asociácia Slovenských Vojakov


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turecké úrady obnovili prístup na Twitter a YouTube
<< predchádzajúci článok
Obchodný prebytok Česka vo februári vzrástol, ale menej, ako sa čakalo