24hod.sk    Zaujímavosti

18. júna 2007

Astronauti dokončili posledný výstup do vesmíruAmerickí astronauti v nedeľu dokončili štvrtý a posledný výstup do otvoreného vesmíru v rámci misie raketoplánu Atlantis po oprave plavidla pred návratom na Zem koncom týždňa. Počas ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) - Americkí astronauti v nedeľu dokončili štvrtý a posledný výstup do otvoreného vesmíru v rámci misie raketoplánu Atlantis po oprave plavidla pred návratom na Zem koncom týždňa. Počas šesťhodinového výstupu špecialisti Patrick Forrester a Steven Swanson pridali konštrukčné časti k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a aktivovali elektrický generátor, ktorý bude sledovať dráhu Slnka. Podľa NASA by sa raketoplán mal na Zem vrátiť vo štvrtok potom, čo sa 13-denná misia na obežnej dráhe predĺžila o dva dni, kedy astronauti opravovali poškodený plášť raketoplánu, ktorý sa poškodil pri štarte. Vedenie NASA sa obávalo, že poškodenie by mohlo mať vážne následky pre návrat raketoplánu cez atmosféru. Počas osemhodinového výstupu astronaut Danny Olivas použil chirurgické svorky pre zašitie tepelného plášťa, ktorý sa 8. júna pri štarte v Kennedyho vesmírnom centre na Floride poškodil. Inžinieri z NASA uviedli, že otvor vo veľkosti ruky by nemal pre posádku znamenať také nebezpečenstvo, ako v prípade poškodenej dlaždice, ktorá vo februári 2003 spôsobila pri vstupe do atmosféry vybuchnutie raketoplánu Columbia a usmrtenie sedemčlennej posádky na jeho palube. Toto nešťastie spôsobili trhliny v keramickom tepelnom plášti raketoplánu, keď sa tesniaca pena počas štartu na niekoľkých častiach odtrhla a narazila do krídla.

V sobotu inžinierka Sunita Williams z USA stanovila nový rekord v najdlhšom neprerušovanom pobyte vo vesmíre, keď prekonala 188 dní a štyri hodiny jej predchodcu Shannonona Lucida v roku 1996. Nebol to prvý rekord, ktorý sa Williams, bývalej testovacej pilotke amerického námorníctva, podarilo prekonať. Svoju púť do vesmíru začala 10. decembra a na Zem sa vráti s posádkou raketoplánu Atlantis. Začiatkom roka zotrvala počas štyroch výstupov do otvoreného vesmíru celkovo 29 hodín a 17 minút, čím prekonala rekord astronautky Kathryn Thornton pre najdlhšie výstupy do otvoreného vesmíru ženou. V apríli sa stala prvou astronautkou, ktorá na obežnej dráhe odbehla maratón na bežiacom páse v čase štyri hodiny a 24 minút.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/astronauti-dokoncili-posledny-vystup-do-vesmiru-cl33347.html