Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

13. decembra 2006

Astronauti úspešne nainštalovali podperuDvaja astronauti z amerického raketoplánu Discovery sa v utorok vrátili z otvoreného priestoru a dokončili jeden z troch plánovaných výstupov zameraných na predĺženie a prekáblovanie ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) - Dvaja astronauti z amerického raketoplánu Discovery sa v utorok vrátili z otvoreného priestoru a dokončili jeden z troch plánovaných výstupov zameraných na predĺženie a prekáblovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Špecialista Robert Curbeam a prvý švédsky astronaut Christer Fuglesang strávili mimo ISS šesť hodín a 36 minút a okrem iného na stanicu pripevnili dvojtonové podporné rameno. "Christer, zvládol si to. Gratulujeme," oznámilo Fuglesangovi riadiace centrum. Výstup do otvoreného priestoru skončil o 4:07 (SEČ), keď ISS letela nad severnou Afrikou. Operácia bola mimoriadne delikátna, pretože astronauti museli podperu presúvať iba niekoľko centimetrov od krehkých solárnych panelov, ktoré zabezpečujú pre lietajúce laboratórium elektrickú energiu. Pri manévri presúval 3,37-metrovú podperu s názvom P5 pomocou robotického ramena americký astronaut Joan Higginbotham v koordinácii s Curbeamom a Fuglesangom, ktorí konštrukciu upevnili na správne miesto. Skladacia štruktúra ISS sa na orbite rozrastá kus po kuse. Konštruktérske práce pokračujú od septembra potom, čo NASA po tragédii raketoplánu Columbia, nútene na takmer tri roky zrušila všetky lety raketoplánov.

Kopilot raketoplánu Discovery Bill Oefelein riadil celé upevňovacie práce, ktoré predĺžia ISS na 120 metrov. Curbeam a Fuglesang tiež pripevnili šesť káblov na elektrinu, komunikáciu a kontrolu prostredia. Posledným na ich pracovnom zozname bol manéver, ktorý mal umožniť novým solárnym panelom sledovať slnečné lúče pri 360-stupňovom otáčaní. Dva ďalšie výstupy, naplánované na štvrtok a sobotu budú tiež mimoriadne komplexné, pretože astronauti budú meniť dočasné elektrické káble za stále. Pri tejto práci sa bude musieť na polovici ISS vypnúť prúd. Astronauti potom aktivujú solárne panely, ktoré na ISS priviezla a nainštalovala septembrová misia. Vďaka nim sa výkon vesmírnej stanice zdvojnásobí. Vo štvrtok vystúpia do otvoreného priestoru Curbeam a Fuglesang, v sobotu Curbeam a špecialistka Sunita Williams pripravia podmienky pre ďalšie konštruktérske misie.

SITA/AFP/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tvrdosť erekcie má priamy vplyv na kvalitu sexuálneho života
<< predchádzajúci článok
Stella McCartney porodila zdravú dcérku

Astronauti úspešne nainštalovali podperu - diskusné fórum čitateľov