07. novembra 2013

Atletico a Barcelona postúpili do osemfinále LM

Futbalisti Atletica Madrid a FC Barcelona sa v stredu stali tretím a štvrtým tímom s istou miestenkou v osemfinále Ligy majstrov 2013/2014. Atletico s určitosťou vyhrá ...

Lionel Messi Foto: TASR/AP Photo
Bratislava 7. novembra (TASR) - Futbalisti Atletica Madrid a FC Barcelona sa v stredu stali tretím a štvrtým tímom s istou miestenkou v osemfinále Ligy majstrov 2013/2014. Atletico s určitosťou vyhrá G-skupinu po hladkom triumfe 4:0 nad Austriou Viedeň, Barcelona zdolala AC Miláno 3:1 a už nemôže v H-skupine skončiť horšie ako druhá. Už v utorok si postup do vyraďovačky zabezpečili Bayern Mníchov a Manchester City.

Na druhé miesto F-skupiny sa vyšvihol SSC Neapol, ktorý si poradil v prestrelke s Olympique Marseille 3:2. Domáci po presnej hlavičke Andre Ayewa z 10. minúty prehrávali, misky váh na ich stranu ale rýchlo naklonili presné zásahy Gökhana Inlera a Gonzalo Higuain v priebehu dvoch minút. Marseille ešte stihlo po zmene strán vyrovnať, za stavu 2:2 naskočil v 66. minúte do zápasu aj slovenský stredopoliar Marek Hamšík a štvrťhodinu pred koncom rozjasal tribúny víťazným gólom Higuain. V ostrosledovanom druhom dueli skupiny prehral finalista uplynulej sezóny Borussia Dortmund napriek streleckej prevahe s Arsenalom Londýn 0:1 a na svojho súpera i Neapol stráca dve kolá pred koncom na 3. mieste tri body.

Lionel Messi sa dočkal, argentínsky kanonier prelomil strelecké suchoty a dvoma gólmi prispel k triumfu FC Barcelona nad milánskym AC 3:1 v H-skupine. Messi sa predtým nepresadil v uplynulých štyroch dueloch La Ligy, tentoraz ale po polhodine z pokutového kopu nasmeroval svoj tím k víťazstvu. K nemu sa potom pridal Sergio Busquets a hoci sedemnásobný európsky šampión ešte v prvom polčase znížil po "vlastencovi" Gerarda Piqueho, Messi v závere všetko poistil. Barcelona tak ide ďalej, do boja o druhé miesto výrazne prehovoril Ajax Amsterdam vďaka výhre 1:0 nad Celticom Glasgow.

"Teší ma výhra. Odohrali sme dobrý zápas, hoci po góle na 1:2 sa nám to trochu skomplikovalo. Ale zlepšujeme sa. Chceme pokračovať v dobrej hre a mať dobré výsledky. Messi je podľa mňa v poriadku. Má taký vysoký štandard, že ak nedá dva zápasy gól, každý vraví, že je s ním niečo zlé," povedal špílmacher "Barcy" Xavi. Názor na štvornásobného najlepšieho hráča sveta pridal aj tréner Kataláncov Gerardo Martino z Argentíny: "Leo odohral fenomenálny zápas, bol ostrý, ukázal rýchlosť a bol najlepší v súbojoch jeden na jedného."

Atletico Madrid potvrdilo úlohu jasného favorita i postup bezproblémovým víťazstvom 4:0 nad naďalej bezgólovou Austriou Viedeň. Španielsky tím to podstatné "vybavil" už do polčasu a tak o jeho trojbodovom zisku nebolo pochybností, Diego Costa navyše nepremenil penaltu. "Vedeli sme, že to je pre nás veľmi dôležitý zápas, a že musíme získať dôležitú výhru. Postúpili sme z prvého miesta, ale stále musíme pokračovať v dobrej práci," uviedol Costa, ktorý patril k najlepším na ihrisku a napokon sa aj dočkal zaslúženého gólu, keď pred ním viackrát nepremenil dobré príležitosti.

Druhé miesto si v G-skupine udržal Zenit Petrohrad po remíze 1:1 s FC Porto. Celý duel v drese domácich odohral slovenský obranca Tomáš Hubočan. Portský klub neodplatil Zenitu prehru 0:1 spred dvoch týždňov, hoci bol v stretnutí ofenzívne aktívnejší. Skóre otvoril v 23. minúte Lucho Gonzalez presnou hlavičkou po centri Danila, už o päť minút neskôr ale vyrovnal domáci kanonier Hulk. Ten sa mohol stať v druhom polčase hrdinom, no v 52. minúte nepremenil pokutový kop, keď jeho pokus zneškodnil brankár Helton.

Dvojgólový Samuel Eto'o bol strojcom trojbodového zisku Chelsea Londýn, ktorá si po výsledku 3:0 zopakovala úspech nad Schalke spred dvoch týždňov a osamostatnila sa na čele E-skupiny. Situáciu v skupine mohla poriadne zamotať Steaua Bukurešť, ale na ihrisku FC Bazilej inkasovala v nadstavení na 1:1 a na poslednej priečke stále zaostáva.