Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. novembra 2019

Austrália a Čína prisľúbili úsili o nápravu bilaterálnych vzťahov



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Sydney 4. novembra (TASR) - Austrália a Čína ohlásili, že sa budú spoločne snažiť o zlepšenie bilaterálnych vzťahov, narušených obvineniami, že Peking uskutočnil počítačové útoky a pokúšal sa zasahovať do vnútorných záležitostí Canberry. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.


Austrálsky premiér Scott Morrison a čínsky premiér Li Kche-čchiang sa stretli v nedeľu v Thajsku pred tzv. východoázijským summitom. Obaja prisľúbili, že sa pokúsia napraviť vzťahy svojich krajín, ktorých objem obchodu vlani presiahol 180 miliárd austrálskych dolárov.

"Som odhodlaný zlepšiť tento vzťah a zaistiť, že realizujeme jeho plný potenciál," povedal Morrison Limu pred schôdzkou.

Stretnutie prišlo len niekoľko dní po tom, ako sa Čína oficiálne sťažovala na vyhlásenie austrálskej ministerky zahraničných vecí Marise Payneovej, že Canberra vyvedie voči Pekingu zodpovednosť za situáciu v oblasti ľudských práv.

Išlo o najnovšie zo série kritických vyjadrení austrálskych predstaviteľov o Číne z uplynulých mesiacov. Austrálsky minister pre vnútorné záležitosti Peter Dutton v októbri povedal, že Čína sa zameriava na politické strany a univerzity v Austrálii, čo vyvolalo ostrú reakciu Pekingu.

V septembri Reuters priniesol správu, podľa ktorej austrálske tajné služby zistili, že Čína je zodpovedná za tohtoročný počítačový útok na austrálsky parlament a tri najväčšie politické strany.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí poprelo účasť na akýchkoľvek hekerských útokoch s tým, že internet je plný domnienok, ktoré je ťažké vysledovať.

Hoci napätie ohľadom Číny môže zaťažiť austrálsku ekonomiku, Morrison má v pláne pokúsiť sa dosiahnuť dohodu o najväčšom obchodnom bloku na svete.

Lídri Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) sa usilujú dospieť k dohode o tzv. regionálnom ekonomickom partnerstve (RCEP) s Austráliou, Novým Zélandom, Čínou, Japonskom, Južnou Kóreou a Indiou - čím by vznikla najväčšia globálna obchodná dohoda v dejinách, píše Reuters.

Morrison sa v pondelok stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím, ktorý je pod domácim tlakom na odmietnutie takejto dohody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čínske médiá vyzvali na tvrdší postoj voči protestujúcim v Hongkongu
<< predchádzajúci článok
Úvodný deň nového týždňa bude zamračený