Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. júna 2022

Austrália: Klimatickí aktivisti spôsobili dopravný chaos v SydneyPodľa odhadov tamojšej polície sa na proteste zúčastnilo približne 60 ľudí, ktorí skandovali "Ničenie klímy Austrálie sa tu končí".Zdieľať
Austrália: Klimatickí aktivisti spôsobili dopravný chaos v Sydney

Klimatickí aktivisti pochodovali v pondelok ráno v austrálskom meste Sydney a zablokovali dopravu v jeho centre počas rannej špičky po tom, čo sa na moste Harbour Bridge jedna protestujúca pripútala k svojmu vozidlu. Informovala o tom agentúra Reuters.


Polícia zatkla 11 ľudí vrátane ženy, ktorej vozidlo blokovalo všetky jazdné pruhy mesta. Vozidlo medzičasom z mosta odstránili.

Desiatky členov skupiny klimatických aktivistov Blockade Australia pochodovali v pondelkových ranných hodinách po hlavných dopravných ťahoch v Sydney a spôsobili tým dopravný chaos pre motoristov i chodcov, píše Reuters. Na televíznych záberoch bolo vidieť, že niektorí ľudia na cesty hádzali odpadkové koše či stavebné bariéry.

Podľa odhadov tamojšej polície sa na proteste zúčastnilo približne 60 ľudí, ktorí skandovali "Ničenie klímy Austrálie sa tu končí" a mali transparenty s nápismi "Narušte Sydeny" či "Odporujte klimatickej nečinnosti".

Skupina Blockade Australia uviedla, že zhromaždenie bolo reakciou na "pokračujúce blokovanie opatrení v oblasti klímy v Austrálii". Protesty budú pokračovať celý týždeň, uviedli organizátori na Twitteri.

Klimatické zmeny sú sporným problémom v Austrálii, ktorá je jedným z najväčších svetových producentov uhlíka v prepočte na obyvateľa a je najväčším svetovým vývozcom uhlia a skvapalneného zemného plynu, píše Reuters.

Podľa klimatických expertov globálne otepľovanie pravdepodobne spôsobí, že Austrália bude častejšie čeliť extrémnemu počasiu. Krajinu za uplynulé tri roky postihli ničivé požiare a časté záplavy.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vodič vošiel na Gagarinovej ulici do jazdnej dráhy nákladiaka, nehodu neprežil (foto)
<< predchádzajúci článok
Po rozvode by nedokázala vyžiť každá tretia žena a každý piaty muž