Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

03. augusta 2007

Automobilka Nissan pripravuje opatrenia proti opitým vodičomJaponská automobilka Nissan plánuje nový koncept vozidiel, so zabudovaným detekčným systémom proti alkoholu. Ten by mal účinnejšie odstrániť opitých vodičov z ciest. Senzory v automobile budú ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Japonská automobilka Nissan plánuje nový koncept vozidiel, so zabudovaným detekčným systémom proti alkoholu. Ten by mal účinnejšie odstrániť opitých vodičov z ciest. Senzory v automobile budú monitorovať vodičov pach, pot a reakcie. V prípade detekcie alkoholu zariadenie varuje hlasovou správou vodiča a ak to bude potrebné, zablokuje motor. Senzory pachu, zabudované v sedadle vodiča a spolujazdca merajú úroveň alkoholu, zatiaľ čo detektor v páke radenia prevodových stupňov zaznamenáva úroveň potenia vodičovej dlane pri štartovaní. Kamera sleduje vodičovo oko a podľa tohto monitorovania vyhodnocuje jeho reakčnú schopnosť.

Iní výrobcovia plánujú podobné detekčné systémy. Švédske Volvo vyvinulo technológiu, pri ktorej vodič musí fúknuť do zariadenia na zisťovanie alkoholu predtým, než môže naštartovať motor. Automobilky si od podobných systémov sľubujú výrazné zníženie smrteľných nehôd. Problémom je určiť, kedy má ochranný systém zasiahnuť. "Pokiaľ vypijete jedno pivo, zariadenie to zachytí. Musíme teda urobiť výskum a určiť minimálnu hranicu alkoholu v krvi, od ktorej sa aktivuje ochranný systém," povedal generálny manažér spoločnosti Nissan Kazuhiro Doi.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Kennedyho vesmírnom centre zaspieval Bruce Willis blues
<< predchádzajúci článok
Tipovacia horúčka Slovákov pokračuje

Automobilka Nissan pripravuje opatrenia proti opitým vodičom - diskusné fórum čitateľov