Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. apríla 2015

Autorský zákon rozšíri výnimky pre použitie diel bez súhlasu autora



Elijah Wood ako predstaviteľ hobita Froda na filmovom plátne.



Zdieľať
Elijah Wood ako predstaviteľ hobita Froda na filmovom plátne. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 17. apríla (TASR) - Nový autorský zákon prinesie zásadnú zmenu v mnohých oblastiach. Napríklad pri využívaní chránených obsahov alebo autorských diel na základe výnimiek a obmedzení autorského práva. "To znamená, v situáciách, keď nie je potrebné získať súhlas autora a platiť žiadnu licenčnú odmenu," priblížil generálny riaditeľ sekcie autorského práva ministerstva kultúry Anton Škreko. Návrh zákona schválila v stredu (15.4.) vláda, na májovej schôdzi ho má prerokovať parlament.


Tento katalóg výnimiek a obmedzení sa zásadne rozšíri do takej miery, ako to umožnilo právo Európskej únie. Týmto spôsobom sa umožní čo najširší prístup verejnosti ku kultúre, kreatívnym obsahom, ktoré slúžia pre vzdelávanie, vedu, výskum či propagáciu umeleckých aktivít a sú postavené na nekomerčnom základe. Sem patrí napríklad právo na vyhotovenie rozmnoženiny na súkromnú potrebu, ale aj použitie diel pri školských predstaveniach, v knižniciach či galériami, ako aj osobami so zdravotným postihnutím.

V súčasnosti existuje výnimka v autorskom zákone pri vyhotovovaní rozmnoženín diel pre osobnú potrebu. Týka sa to napríklad sťahovania pesničiek, filmu, videoklipov, fotografií, e-kníh alebo akéhokoľvek obsahu z legálneho zdroja na internete. "Osobná potreba, ktorú je potrebné vykladať veľmi reštriktívne, sa zmení na súkromné použitie," priblížil Škreko s tým, že tým pádom sa rozšíri okruh ľudí, ktorí takúto legálne získanú rozmnoženinu budú môcť používať. "Takže, keď niečo stiahnem a dám to na používanie niekomu blízkemu, tak to bude v poriadku. Za súčasného autorského zákona by to mohol byť problém," dodal. Nebude sa skúmať ani to, na aký účel bude dotyčný tento legálne stiahnutý obsah používať.

Iná výnimka zase špecificky hovorí o použití diel na vzdelávacie alebo vyučovacie účely. Tu príde k spresneniu. "Vznikali a vznikajú problémy v praxi, keďže sa mnoho obsahov vo vyučovacom procese kopíruje a rozširuje. Zákon v tomto nie je úplne perfektný, takže sa rôzne vykladal, často až na hranici porušovania autorského práva," vysvetlil Škreko. Nová legislatívna norma bude presne špecifikovať to, že hotové diela sa môžu vo vyučovacom procese používať iba vo forme názornej ukážky.

Podľa Škreka sa zásadne upraví tiež výnimka, ktorá slúži pre galérie alebo pre tie subjekty, ktoré bežne vystavujú diela výtvarného umenia. "Dnes sú obmedzené v tom, že môžu bez súhlasu autora verejne vystaviť iba tie diela, ktorých originály získali priamo od autora. Na základe nového autorského zákona budú môcť verejne vystavovať originály diel, ktoré nadobudli aj od nejakého iného galeristu alebo obchodníka, nie iba priamo od autora," ozrejmil. Takže všetko, čo majú v depozite, budú môcť verejne vystaviť bez toho, aby na to získali súhlas autora.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava hosťuje Dejvické divadlo
<< predchádzajúci článok
Hrozí nám únik mozgov? Slováci často zostávajú v krajine štúdia