24hod.sk    Ekonomika

27. apríla 2015

Ázijsko-tichomorský región je najviac sužovanou oblasťou sveta



Na snímke zničené budovy po zemetrasení v nepálskom Káthmandu 27. apríla 2015.



Zdieľať
Na snímke zničené budovy po zemetrasení v nepálskom Káthmandu 27. apríla 2015. Foto: TASR/AP
New York/Káthmandu 27. apríla (TASR) - Ázijsko-tichomorský región je z hľadiska prírodných katastrof najviac sužovanou oblasťou sveta. Môžu za to geologické a klimatické podmienky. Zemetrasenia a záplavy pritom vážne poškodzujú tamojšie ekonomiky, konštatuje agentúra Bloomberg.


Cez uplynulý víkend zasiahlo Nepál ničivé zemetrasenie, pri ktorom zahynulo vyše 3500 ľudí a desaťtisíce ďalších zostali bez strechy nad hlavou. Himalájska krajina momentálne sústredila všetko úsilie na záchranu a pomoc obetiam prírodnej katastrofy, ale už teraz je jasné, že jej vplyv na ekonomiku bude tiež devastujúci.

Chýba všetko: Nepálska vláda naliehavo žiada svet o viac pomoci


Nepál teraz namiesto hospodárskeho rastu čaká pokles ekonomiky. Americkí experti predbežne odhadujú, že škody spôsobené zemetrasením sa budú pohybovať v rozmedzí od 9 % do 50 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v lepšom prípade neprekročia 35 % HDP.

OSN v tejto súvislosti pripomína, že ázijsko-tichomorský región je najviac "náchylný" na prírodné katastrofy. A ich ekonomické dôsledky sú obrovské.

V rokoch 1970 až 2013 spôsobili prírodné živly globálnej ekonomike straty vo výške 2,8 bilióna USD (2,57 bilióna eur), z toho 1,15 bilióna USD pripadá na ázijsko-tichomorský región. A "podiel" tohto regiónu na globálnych škodách spôsobených prírodnými katastrofami má stúpajúcu tendenciu. V uplynulých rokoch zruba 50 % škôd spôsobených vyčíňaním živlov pripadlo práve na túto oblasť.

(1 EUR = 1,0824 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/azijsko-tichomorsky-region-je-najviac-suzovanou-oblastou-sveta-cl355074.html