Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. apríla 2017

B. Bugár: Brexit môže mať negatívny vplyv na hospodárstvo SR



Na ilustračnej foto libra.



Zdieľať
Na ilustračnej foto libra. Foto: TASR/AP
Bratislava 2. apríla (TASR) – Brexit môže mať negatívny vplyv na hospodárstvo SR, zamestnávateľov a ich zamestnancov a sociálne istoty Slovákov v Británii aj Britov v Európe. V prípade dvojrýchlostnej Európy musí Slovensko ostať v jadre alebo v prvej lige. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár.


V brexite vidí dve ponaučenia. "Počas kampane pred referendom o brexite odzneli samé klamstvá. Na ich základe sa 52 percent voličov rozhodlo, ako sa rozhodlo. Ak aj tu bude zaznievať, že za všetko môže EÚ, že pre nás to je nesloboda, ako to počúvam od niektorých kolegov, môže to rovnako dopadnúť tu aj hocikde inde," povedal Bugár. Druhým ponaučením je podľa jeho slov, aby EÚ pozornejšie počúvala hlasy iných členských štátov, ako to bolo napríklad v prípade kvót. Pokiaľ ide o ďalší vývoj vzťahov s Britániou, je potrebné najprv rokovať o podmienkach, za akých vystúpi, a následne o ďalšej spolupráci.

Europoslanec a predseda strany SaS Richard Sulík považuje brexit za stratu pre EÚ a do budúcnosti preferuje scenár číslo štyri Bielej knihy - menej ale efektívnejšie. "EÚ veľa stratí. Stratí stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN, atómovú moc, ekonomiku, ktorá je veľká ako 20 najmenších ekonomík EÚ, a krajiny ako Nemecko, Holandsko, Fínsko stratia partnera, s ktorým mali blokačnú minoritu," myslí si europoslanec. Po odchode Británie bude podľa neho tlak na vyššiu mieru integrácie väčší.

SaS navrhuje vrátenie časti kompetencií členským štátom, odbúravanie bariér podnikania a zdôrazňuje štyri slobody - voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu. Sulík však očakáva realizáciu scenára číslo tri, teda projekt dvojrýchlostnej Európy. Byť v jadre by bolo podľa Sulíka nevýhodné, ako v prípade gréckej krízy, keď Slovensko muselo prispieť dvoma miliardami eur. "Také jadro oželiem, vôbec tam nemusíme ísť," povedal europoslanec.

Ak sa uskutoční scenár dvojrýchlostnej Európy, Bugár považuje za dôležité, aby Slovensko bolo v jadre alebo v prvej lige. Takto bude Slovensko podľa neho schopné ovplyvňovať dôležité rozhodnutia, ktoré sa ho týkajú, napríklad o kvótach alebo hospodárskych otázkach. "Je tam oveľa viac vecí, ktoré buď ovplyvníme, keď sme pri stole, alebo oni rozhodnú o nás bez nás," povedal Bugár.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Košický kraj ponúka 18 pamiatok UNESCO do 100 minút od mesta Košice
<< predchádzajúci článok
Zranenej turistke pri Zelenom plese pomáhal vrtuľník