Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. októbra 2017

B. BUGÁR: Dokument Bezpečnostnej stratégie SR je dôležitý



Na snímke predseda Most-Híd Béla Bugár.



Zdieľať
Na snímke predseda Most-Híd Béla Bugár. Foto: FOTO TASR – Jakub Kotian
Bratislava 4. októbra (TASR) – Hybridné hrozby či kybernetické útoky sú problémy, ktoré rieši nová Bezpečnostná stratégia SR. Vláda SR dnes schválila jej návrh. Podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára strana považuje za potrebné vyzdvihnúť dôležitosť tohto dokumentu. Uviedol to dnes počas tlačovej konferencie v Bratislave. Zároveň podotkol, že dokument na najbližšiu dobu určí, ako má vyzerať obrana SR.


Nová aktualizovaná podoba stratégie, na ktorej pracovali odborníci z viacerých ministerstiev pod vedením rezortu diplomacie, prináša definovanie bezpečnostných záujmov SR, charakteristiku bezpečnostného prostredia, v ktorom sa nachádzame a odpočet rizík a hrozieb, na ktoré je štát pripravený reagovať a riešiť. Nadväzuje na platnú stratégiu, ktorá bola prijatá v roku 2005. "Vstúpili sme do vlády, aby sme potvrdili smerovanie SR smerom do NATO a takisto, aby sme potvrdili aj naše zotrvanie v týchto štruktúrach a smerovania do EÚ. Mohli by sme hovoriť, že je to len papier, ale nie je to tak. Je to potvrdenie nášho smerovania a našich konkrétnych rokov nielen v rozhovoroch s diplomatmi či na rôznych prednáškach, ale aj misií NATO alebo EÚ," povedal Bugár.

"Zmenilo sa prostredie, sú tu rôzne bezpečnostné riziká. V susednej Ukrajine je badateľný záujem Ruska, takže naša obranná stratégia sa musí zaoberať aj týmito vecami," zdôraznil Bugár. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Róberta Ondrejcsáka (nominant Mosta-Híd) bolo potrebné vypracovať dokument, ktorý reflektuje na zmeny vo svete. "Dokument, ktorý bol prijatý v roku 2005 kládol dôraz na operácie mimo Európy. Celá Aliancia, čiastočne aj EÚ, sa sústreďuje na obranu spojencov a na potenciálnu obranu vlastného územia. Z tohto hlavného princípu vychádza aj obranná stratégia," povedal Ondrejcsák.

Podľa Ondrejcsáka sú dôležité dva piliere, ktorými sú európska a atlantická orientácia. "Dokument reflektuje aj vývoj v rámci EÚ, ide o takzvané jadro, vytvára sa v rámci nej exkluzívnejší klub krajín, ktoré budú spolupracovať. Slovensko by mohlo do tohto klubu vstúpiť," uviedol štátny tajomník.

Ondrejcsák schvaľuje smerovanie ministra obrany SR Petra Gajdoša (nominant SNS), ktorý sa pri otázke výmeny stíhacích lietadiel uberá preoeurópskym a proatlantickým smerom. Gajdoš ešte v septembri potvrdil, že ponuky na stíhacie lietadlá prišli aj z Ruska. "Čo sa týka ponuky producenta MiG-29, je to skutočne záležitosťou iba ponuky, ktorá bola daná z hľadiska porovnania spôsobilostí, taktických možností a cenovej ponuky z hľadiska dostupnosti vrátane infraštruktúry," uviedol minister. Nákup stíhacích lietadiel produkcie MiG je podľa neho vylúčený. Zároveň pripomenul, že pri vzdušných silách už modernizácia prebieha, na Slovensku sú už prvé dva vrtuľníky Black Hawk. Pozemných síl sa modernizácia zatiaľ nedotkla, pričom aj v tomto prípade je potrebné prezbrojiť zastaranú techniku za modernú. Most-Híd považuje za potrebné, aby sa obnovila aj kolesová technika.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kancelária prezidenta by si mala pohoršiť o 1,4 milióna eur
<< predchádzajúci článok
Úrad vlády by mal mať v roku 2018 k dispozícii 31,26 milióna eur