Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2017

B. GRÖHLING: Na zníženie počtu VŠ potrebujeme zmeniť ich financovanieNa snímke poslanec Branislav Gröhling (SaS).Zdieľať
Na snímke poslanec Branislav Gröhling (SaS). Foto: TASR - Štefan Puškáš
Bratislava 26. septembra (TASR) - Zníženie počtu vysokých škôl (VŠ) si vyžaduje zmeny vo financovaní a v akreditácii. Tvrdí to opozičný poslanec NR SR Branislav Gröhling (SaS) s tým, že potrebujeme kvalitnejší a objektívnejší spôsob akreditácie.


"Dnes v akreditačnej komisii sedia ľudia priamo prepojení na vysoké školy, a preto sa udeľuje akreditácia aj tým školám, ktoré by ju dostať nemali," upozornil poslanec s dôvetkom, že je potrebné zohľadňovať reálne faktory z praxe. "Napríklad úroveň výučby či uplatnenie absolventov daných odborov. Všetci vieme, že niektoré vysoké školy poskytujú odbory bez perspektívy. Financované sú však v niektorých prípadoch rovnako ako školy s úspešnými absolventmi," tvrdí Gröhling.

Opozičný zákonodarca tiež uviedol, že podobné odporúčania poskytuje aj INEKO. "Inštitút upozornil, že potrebujeme zmeniť systém financovania vysokých škôl, ktorý je príliš zameraný na kvantitu študentov a nie na kvalitu štúdia na školách, ktoré vychovajú absolventov s lepšími výsledkami," povedal.

O zatvorení minimálne tretiny vysokých škôl nedávno hovoril prezident SR Andrej Kiska. "Ak máme znížiť ich počet, musíme jasne rozlíšiť medzi kvalitnými a nekvalitnými. Kvalitu treba vedieť monitorovať, odmeniť a motivovať," tvrdí tímlíder SaS pre školstvo.

INEKO tiež podľa Gröhlinga upozorňuje, že v krajinách OECD je najbežnejší bakalársky titul, s ktorým mladí ľudia skončia školu a zamestnajú sa. "Slovensko je výnimočné tým, že drvivá väčšina absolventov končí s magisterským či inžinierskym titulom. Tento problém časom vyrieši len trh práce, pokiaľ ho štát nebude deformovať nesprávnymi finančnými motiváciami," uzavrel poslanec.

Prezident Kiska počas pracovnej návštevy USA vyhlásil, že minimálne jednu tretinu vysokých škôl by sme mali zavrieť. "Kvalitní ľudia sú väčšinou okolo kvalitných vysokých škôl. Minimálne jednu tretinu z nich by sme mali zavrieť. Z tých, ktoré zavrieme, vytiahnuť kvalitné fakulty a dať skutočne peniaze len tým najlepším. To je asi tá cesta, ktorá nám dokáže pomôcť," uviedol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prešovský kraj obnovuje areál školy v prírode v Tatranskej Lesnej
<< predchádzajúci článok
Pred erupciami sopky Manaro odsunuli do bezpečia 6000 ľudí

B. GRÖHLING: Na zníženie počtu VŠ potrebujeme zmeniť ich financovanie - diskusné fórum čitateľov