Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. januára 2018

B. Ondruš: Zamestnávanie cudzincov na Slovensku by malo byť drahšie



Na snímke štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš.



Zdieľať
Na snímke štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš. Foto: TASR/Dano Veselský
Bratislava 27. januára (TASR) – Zamestnávanie cudzincov na Slovensku je potrebné zdražiť, aby neboli výhodnejší ako slovenskí pracovníci. Myslí si to štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš (Smer-SD) s tým, že vláda už pracuje na príslušných opatreniach.


"Pripravili sme zákon, ktorý zavádza ďalšie povinnosti pre každú slovenskú firmu, na pôde ktorej bude pracovať nejaký cudzinec," zdôraznil v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Ľudia zo zahraničia sú totiž v súčasnosti často ochotní nastúpiť do práce aj za minimálnu mzdu a platiť si z nej všetky životné náklady. Po novom bude musieť zamestnávateľ okrem mzdy zabezpečiť takémuto pracovníkovi napríklad aj bývanie.

"Predražíme tých cudzincov. Všetky opatrenia smerujú k tomu, aby pracujúci cudzinec na Slovensku bol drahší, aby ho nebolo výhodnejšie zamestnávať len z dôvodu nižších nákladov," vysvetlil Ondruš.

Podľa opozičného poslanca Milana Krajniaka (Sme rodina) však vláda zanedbala problém cudzincov na slovenskom pracovnom trhu a ich nárast za posledné roky označil za obrovský.

"Vláda sa nechala mylne učičíkať plačom veľkých zamestnávateľov, že je tu nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, čo je lož. Na Slovensku je v skutočnosti dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, len bohužiaľ kvôli platovým pomerom musí robiť v zahraničí," tvrdí Krajniak.

Poukázal pritom na štatistiky, podľa ktorých bol v minulom roku rast miezd na Slovensku najpomalší z okolitých krajín. Platy na Slovensku sú tak oproti výkonnosti ekonomiky podľa neho podhodnotené. "Ak by firmy ponúkli adekvátne platy, tak by sa mnoho z týchto ľudí vrátilo," argumentoval opozičný poslanec.

"Nie je pravda, že povoľujeme príchod cudzincov pod tlakom zamestnávateľov. To je lož," reagoval Ondruš. Z celkovo 50.000 cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú, je podľa neho len 9000 občanov tretích krajín s udeleným pracovným povolením. Väčšinu zahraničných pracovníkov tvoria občania členských krajín EÚ, ktorí žiadne povolenie nepotrebujú, pripomenul.

Podľa Krajniaka nie je ani tak problém, keď si firma nájde cudzinca na trvalý pracovný pomer. Problémom je podľa neho skôr agentúrne zamestnávanie, cez ktoré sa obchádzajú štandardné pracovné podmienky. "Chceli by sme regulovať pracovné agentúry ako také, aby maximálne 20 % zamestnancov mohlo byť zamestnaných prostredníctvom pracovných agentúr," doplnil.

Ondruš pripomenul, že regulácia pracovných agentúr sa sprísnila už pred niekoľkými rokmi. Niektorí sprostredkovatelia si však medzitým našli nový biznis model, keď firmám oficiálne nedodávajú zamestnancov, ale len svoje služby. Aj na to však myslí zákon, ktorý hovorí o spoločnej zodpovednosti objednávateľa a dodávateľa za prípadnú nelegálnu prácu. "Máme nástroje, používame ich, aj keď to nie je vždy jednoduché," dodal štátny tajomník.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do volebného štábu J. Drahoša sa akreditovalo vyše 200 novinárov
<< predchádzajúci článok
Víťazom prezidentských volieb v ČR sa stal Miloš Zeman