Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. marca 2016

B.Sobotka navštívil s H.Seehoferom miesto podpisu Mnichovskej dohody



Český predseda vlády Bohuslav Sobotka, archívne foto



Zdieľať
Český predseda vlády Bohuslav Sobotka, archívne foto Foto: TASR/AP
Mníchov 10. marca (TASR) - Bohuslav Sobotka dnes v spoločnosti bavorského krajinského premiéra Horsta Seehofera navštívil ako prvý predseda vlády ČR miesto podpisu Mníchovskej dohody z roku 1938.


Na budove, ktorá bola kedysi sídlom Adolfa Hitlera a v ostatných desaťročiach slúži pre potreby hudobnej školy, je umiestnená iba niekoľko dní pamätná tabuľa s textom v českom, slovenskom a nemeckom jazyku: V tejto budove bola dňa 29. septembra 1938 podpísaná Mníchovská dohoda, ktorá viedla k rozbitiu Československej republiky.

Hanebnému dokumentu, ktorý rozhodol o osude ČSR bez zohľadnenia jej názoru, je venovaná aj časť expozície v neďalekom dokumentačnom centre národného socializmu, ktoré obaja štátnici tiež navštívili.

Ako vyplýva z informácií českých i nemeckých elektronických médií, hosť z Prahy na mieste podpisu spomínaného diktátu v Mníchove vyhlásil, že išlo o mimoriadne tragický a trpký moment v dejinách. Vtedy došlo k obetovaniu demokratického, humanistického stredoeurópskeho štátu v mylnej domnienke, že to zabráni vypuknutiu druhej svetovej vojny.

Sobotka pripomenul, že sa rokovalo o nás bez nás, a vyjadril presvedčenie, že najlepšou prevenciou toho, aby sa čosi podobné nestalo žiadnemu z európskych národov, je Európska únia.

Aj keď je nepochybne celý rad dôvodov na nespokojnosť s týmto medzinárodným spoločenstvom, respektíve na jeho kritiku, ak udržíme jednotnú Európu, potom sa už nikdy nebudú opakovať udalosti, aké zažil Mníchov v roku 1938 a aké vtedy zažilo aj Československo, vyplynulo zo Sobotkových slov.

Predseda bavorskej vlády Horst Seehofer označil dnes Mníchovskú dohodu, ktorú podpísali 29. septembra 1938 diktátori z Nemecka a Talianska, Adolf Hitler a Benito Mussolini, v spoločnosti vtedajších premiérov Francúzska a Británie, Nevilla Chamberlaina a Édouarda Daladiera, za historickú hanbu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vrahyne šéfky ľudovcov z Léonu dostali 22 a 20 rokov
<< predchádzajúci článok
Európske úrady nedovolia Londýnu zostať centrom pre obchody s eurom