Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. mája 2014

B. Zala: Nestačí komunikovať európske témy štyri dni pred voľbami



Ak sa potvrdia infomácie o iba 13-percentnej účasti na eurovoľbách, bude to mimoriadne smutná záležitosť a veľká výzva pre politické strany aj médiá do budúcnosti. V ...



Zdieľať
Boris Zala Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 25. mája (TASR) - Ak sa potvrdia infomácie o iba 13-percentnej účasti na eurovoľbách, bude to mimoriadne smutná záležitosť a veľká výzva pre politické strany aj médiá do budúcnosti. V reakcii na zverejnené predbežné odhady výsledkov volieb do Európskeho parlamentu (EP) to pre TASR povedal europoslanec a zároveň kandidát Smeru-SD do EP Boris Zala.


Ľudia podľa neho európskym témam príliš nerozumejú a málo ich sledujú. Zároveň o nich v priebehu volebného obdobia centrálne médiá informujú minimálne. "Nestačí o týchto témach informovať štyri dni pred voľbami. Je to výzva pre politické strany, aby z európskych tém urobili svoje vlastné a pre médiá, aby ich urobili predmetom permanentnej politickej diskusie v priebehu volebného obdobia," poznamenal Zala. Dodal, že v priebehu predvolebnej kampane už majú voliči tendenciu vnímať diskusie o európskych témach skôr ako súčasť propagandy a nie ako vecný problém.

Na otázku, či súhlasí s myšlienkou politológa Martina Klusa, podľa ktorého nízka volebná účasť napokon poškodila Smer-SD a pomohla niektorým malým stranám, Zala odpovedal, že v princípe áno a navyše, pri mimoriadne nízkej volebnej účasti výraznejšie ovplyvňujú výsledok mnohé náhodné alebo regionálne faktory. "Ale aj skutočnosť, že médiá diskusiu na európske témy pokrývajú slabo pomáha stranám, ktoré sa do týchto diskusií v minulosti príliš nezapájali," dodal.

Názor politológa Martina Klusa nájdete na tomto linku.

Podľa odhadov volilo na Slovensku v eurovoľbách opäť rekordne málo ľudí. Účasť bude možno nižšia ako v predchádzajúcich voľbách pred piatimi rokmi. Odhaduje sa okolo 13 percent.

V novom europarlamente by mali za Slovensko sedieť poslanci strán Smer-SD, KDH, SDKÚ-DS, SaS, NOVA, OĽaNO, Most-Híd a SMK. Vyplýva to z odhadov viacerých politických strán, ktoré kandidovali do Európskeho parlamentu (EP).

Podľa nich by Smer-SD mal mať okolo 24 percent, čo znamená štyri mandáty. To je o jeden menej, ako má strana v súčasnosti. KDH by malo mať o niečo viac ako 13 percent, malo by obsadiť dva mandáty.

Nasleduje SDKÚ-DS, podľa odhadov by tiež mala získať dva mandáty. OĽaNO s takmer 7,5 percenta hlasov pravdepodobne získalo jeden mandát. Strany SaS, NOVA, Most-Híd a SMK dosiahli päť až sedem percent, čo znamená zisk po jednom mandáte.

Trinásť miest v Európskom parlamente by mali obsadiť: Maroš Šefčovič, Monika Flašíková Beňová, Boris Zala, Vladimír Maňka (všetci Smer-SD), Anna Záborská, Miroslav Mikolášik (obaja KDH), Ivan Štefanec, Eduard Kukan (obaja SDKÚ), Branislav Škripek (OĽaNO), József Nagy (Most-Híd), Richard Sulík (SaS), Pál Csáky (SMK) a Jana Žitňanská (Nova, KDS, OKS).

Oficiálne výsledky volieb do EP sa začnú zverejňovať rovnako ako v ostatných štátoch EÚ dnes o 23. hodine, v sídle Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku na bratislavských Palisádach. Priebežné výsledky zverejňované nebudú.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
J. Richter chce zvýšenie minimálnej mzdy kompenzovať znížením odvodov
<< predchádzajúci článok
Firma Oerlikon Balzers chce v Kechneci vybudovať závod za 25 mil. eur