Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. septembra 2019

Banky dali Slovákom v prvom polroku úrok 0,25 %Ilustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: Andrej Galica
Bratislava 10. septembra (TASR) – Investičné správanie Slovákov sa nemení, sporením na bankových účtoch prichádzajú o zisky. Za prvých šesť mesiacov tohto roka vzrástli úspory v bankách o 1,3 miliardy eur na 36,7 miliardy eur. Najviac sa zvýšili peňažné prostriedky na bežných účtoch, a to o 1,2 miliardy eur, čím sa ich podiel na úsporách Slovákov v bankách zvýšil na 50 %, informoval v utorok Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments (API).


Podľa Ďurika sa, naopak, spomalilo tempo zadlžovania obyvateľov Slovenska. Celkový objem úverov v bankách dosiahol 37,1 miliardy eur a čistá hodnota majetku Slovákov v bankách tak dosiahla historicky najnižšie číslo mínus 400 miliónov eur. "Za toto obdobie zinkasovali Slováci na úrokoch od bánk približne 45 miliónov eur, čo v priemere predstavuje 0,25 % ročne. Na úrokoch z úverov zaplatili až 600 miliónov eur, teda 3,25 % ročne," upozornil Ďurik.

Naopak, v podielových fondoch zarobili Slováci za prvý polrok 5,1 %, čo je po vlaňajšej strate mínus 3,5 % podstatný nárast. "Výsledné zhodnotenie však mohlo byť vyššie, keby boli investície Slovákov rozložené lepšie a v správnych fondov. Najobľúbenejšími podielovými fondmi Slovákov sú totiž zmiešané fondy, ktoré za prvý polrok dosiahli slabé výsledky," zhodnotil Ďurik. Kým zmiešaný globálny dlhopisovo-akciový indexový fond zarobil 9,2 %, priemerný zmiešaný podielový fond zhodnotil len päť percent, čo je tesne nad ziskom dlhopisového indexového fondu, ktorý vzrástol o 4,4 %.

Dlhodobé výsledky zmiešaných fondov sú ešte horšie. Za uplynulých tri a pol roka zarobili Slovákom 5,2 %, a to pri inflácii 6,7 %. Zmiešaný globálny dlhopisovo-akciový indexový fond sa zhodnotil až 17,8 %. Podľa Ďurika to znamená dve veci. "Po prvé – konzervatívnosť alebo neschopnosť manažérov zmiešaných podielových fondov zarobiť klientom peniaze. Po druhé – napriek slabým výsledkom, vysoká pláca. Kým klient priemerného zmiešaného podielového fondu zarobil 5,2 %, jeho manažér viac než 4 %," dodal.

V porovnaní druhého a tretieho dôchodkového piliera si v prvom polroku počínal lepšie tretí pilier, ktorý zhodnotil dôchodkové úspory o 5,9 %. Druhý pilier, pre vysoký podiel garantovaných fondov, dosiahol priemerné zhodnotenie len 4,8 %. Slováci, ktorí majú dôchodkové úspory v akciových indexových fondoch druhého piliera, sa tešili zo zhodnotenia 17 %.

Porovnanie výsledkov za tri a pol roka dopadlo lepšie pre druhý pilier. "Investori v priemere zhodnotili svoje úspory v druhom pilieri o 8,1 % a v treťom o 7,8 %. Ak sa však pozrieme len na akciové indexové fondy druhého piliera, tie Slovákom zarobili až neuveriteľných 26,9 %," skonštatoval Ďurik.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Galko má ako podpredseda Národnej rady podporu OĽaNO a Sme rodina
<< predchádzajúci článok
Opitý muž nahlásil bombu v Seredi, polícia ho zadržala

Banky dali Slovákom v prvom polroku úrok 0,25 % - diskusné fórum čitateľov