Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. októbra 2005

Banky sú ešte stále lacnéPriemerný klient slovenských bánk zaplatí za rok na poplatkoch za vedenie bežného účtu približne 1 400 korún.Zdieľať
Na porovnanie v Česku si človek s rovnakým správaním musí na bankové poplatky vyčleniť ročne
o 2 000 Sk viac. Slovensko je v tomto ukazovateli najlacnejšou krajinou spomedzi krajín V4, rozšírenej aj o Rakúsko. Aspoň tak to vyplýva zo štúdie, ktorú pre Asociáciu bánk vypracovala spoločnosť Scott and Rose.
Napriek trendu približovania sa výške poplatkov vo vyspelých krajinách Európy tak ešte stále zostávame na nižšej úrovni, a to dokonca aj v porovnaní s našimi susedmi. Za niektoré transakcie však stále platíme viac. Príkladom je výber z bankomatov, kde sme síce pred Poľskom, Českom a Maďarskom, ale ešte stále nás to ročne stojí o 240 korún viac ako Rakúšanov. Tí totiž za túto službu neplatia nič. Pri vkladoch a výberoch v pobočne sme o 66 korún drahší ako Maďari, na druhej strane tí zaplatia mimoriadne vysokú sumu (až 620 Sk) za výbery z bankomatov.
Objektívnejším ukazovateľom je porovnanie týchto skutočností k priemernej mzde v jednotlivých krajinách. Rozdiel medzi Slovenskom (0,71 %) a Maďarskom (0,73 %) je tu veľmi tesný, Česi musia na poplatky minúť 1,18 % priemernej mzdy a Poliaci 1,08 %. Zo štúdie vyplýva, že v krajinách s nižšími mzdami je spoplatňovaných viac služieb, výsledná suma je však nižšia. Naopak, v štátoch s vyspelým bankovým systémom, ako je napríklad Rakúsko, sú vysoké tzv. fixné poplatky (teda nezávislé od množstva používaných služieb), naopak, za variabilné služby (ako je napríklad výber z bankomatu) zaplatí klient banke menej.
Napriek nižšej hladine bankových poplatkov je aj u nás badateľný trend nárastu ich významu na celkových výnosoch komerčných bánk. Ako vyplýva zo správy Národnej banky Slovenska, výnosy z poplatkov a provízií sa v prvom polroku tohto roka medziročne zvýšili o viac ako jednu miliardu korún (celkovo 6,178 mld Sk). To predstavuje od začiatku roka nárast z 21,72 % na 24,67 %, tieto položky tak tvorili takmer štvrtinu všetkých výnosov od klientov a bánk.


Slavomír Šikuda


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
„Šialené kravy“ pomaly ustupujú
<< predchádzajúci článok
V skratke

Banky sú ešte stále lacné - diskusné fórum čitateľov