Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. januára 2012

Banky sú pesimistickejšie, nezmenili tempo rastu ekonomikySlovenská ekonomika porastie v tomto roku podľa odhadu bankových analytikov o 0,8 %. Bankové domy tak v januárovom kole pravidelného prieskumu, ktorého výsledky zverejňuje Národná banka ...Zdieľať
nbs BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) - Slovenská ekonomika porastie v tomto roku podľa odhadu bankových analytikov o 0,8 %.


Bankové domy tak v januárovom kole pravidelného prieskumu, ktorého výsledky zverejňuje Národná banka Slovenska (NBS), očakávajú rovnaké tempo tohtoročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) ako v závere vlaňajška.

Banky svoje prognózy ekonomického rastu pre rok 2012 revidovali vlani už od júla, kedy očakávali ešte 4,3-percentný rast. V novembri pritom predpovedali medziročný rast HDP o 1,5 %.

Rovnako sa nezmenili ani očakávania analytikov týkajúce sa minuloročného rastu hospodárstva. Z januárového prieskumu vyplýva, že slovenská ekonomiky vzrástla v roku 2011 celkovo medziročne o 3 %, pričom v samotnom štvrtom štvrťroku malo hospodárstvo rásť 2,3-percentným tempom. Podobne banky nezmenili ani očakávané tempo rastu cien v tomto roku. Predikciu harmonizovanej inflácie pre koniec roka ponechali na úrovni 2,5 % a očakávaný rast cien podľa národnej metodiky na úrovni 2,3 %.

Predpovede bankových analytikov sú tak už výrazne pesimistickejšie ako oficiálne očakávania rezortu financií. Ten skresal v novembri minulého roka svoju prognózu tohtoročného rastu na 1,7 %, čo znamenalo dodatočnú dieru v štátnom rozpočte v objeme stoviek miliónov eur.

Výsledkom je upravený rozpočet, ktorý oproti pôvodnému schodku 3,8 % hrubého domáceho produktu počíta s deficitom 4,6 % výkonu ekonomiky. Aktualizovanú prognózu očakávaného makroekonomického vývoja by mal rezort financií zverejniť začiatkom februára.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európske a americké trhy s akciami oslabili
<< predchádzajúci článok
Reformátor Obama chce budovať ekonomiku. Od vrchu po spodok

Banky sú pesimistickejšie, nezmenili tempo rastu ekonomiky - diskusné fórum čitateľov