Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. februára 2017

Banská Štiavnica by mala byť súčasťou turistickej mapy UNESCO



Na snímke Horný kostol kalvárie v Banskej Štiavnici.



Zdieľať
Na snímke Horný kostol kalvárie v Banskej Štiavnici. Foto: TASR/Branislav Račko
Bratislava 8. februára (TASR) – Banská Štiavnica by mala byť súčasťou tzv. turistickej mapy Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), a tak by sa Slovensko malo stať pilotnou krajinou programu v rámci V4. Pre TASR to potvrdil expert z Centra svetového dedičstva UNESCO pre udržateľný cestovný ruch Peter Debrine.


Banská Štiavnica bola do projektu vybraná v rámci trasy "Podzemná Európa" (Underground Europe). Rozhodnutie by sa malo stať oficiálnym po plánovanom stretnutí primátorky Banskej Štiavnice Nadeždy Babiakovej a predstaviteľa UNESCO v marci vo Francúzsku.

Cestovný ruch spojený s návštevou pamiatok zapísaných na Zozname svetového dedičstva UNESCO by mal podporiť lokálnu ekonomiku a prispieť k sociálnemu rozvoju a vyrovnávaniu životnej úrovne v regiónoch. Má za cieľ prilákať zahraničných turistov predovšetkým z USA a Číny.

Program sa zameriava na svetové dedičstvo pod zemou. V tuneloch, jaskyniach či baniach sa skrývajú príbehy ľudí, ktorí pomohli budovať Európu. "Nejde iba o to, že tieto miesta sú pekné, ale sú aj špecificky významné pre evolúciu ľudstva," uviedol šéf centra Debrine, ktorý je v týchto dňoch na pracovnej návšteve Slovenska.

Jeho návšteva súvisí najmä s prípravou konferencie o udržateľnom cestovnom ruchu, ktorá sa uskutoční 4. a 5. mája v Bardejove. Zamerať by sa mala na implementáciu programu "Svetové dedičstvo a udržateľný cestovný ruch" v slovenských podmienkach. Jeho hlavným cieľom je ochrana pamiatok a zlepšovanie ekonomického rozvoja.

"V súčasnosti mnohé pamiatky zo Svetového dedičstva UNESCO patria aj k turistami najnavštevovanejším destináciám na svete. Preto by sme radi prepojili turistický sektor a sektor kultúrneho dedičstva. Niektoré pamiatky majú veľa turistov, iné turistov potrebujú, pretože turizmus rozvíja lokálnu ekonomiku pre domácich. Práve oni sú predmetom našej ďalšej práce. Uistiť sa, že turizmus im prináša benefity, ale zároveň sa zachovávajú pamiatky," dodal Peter Debrine, ktorý domácich považuje za najlepších turistických ambasádorov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lipšica prepadli zamaskovaní muži, jeden z nich to nahrával
<< predchádzajúci článok
O zmenách v trenčianskom parkovaní sa dozviete z novej webovej stránky