Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. marca 2014

Banskobystrickí colníci zaistili výživové doplnky z chránených rastlín



Banskobystrickí colníci zaistili výživové doplnky, ktoré obsahovali časti rastliny rodu Hoopia spp., pričom všetky druhy tejto rastliny sú podľa dohovoru CITES zaradené medzi chránené rastliny. ...



Zdieľať
Banská Bystrica 27. marca (TASR) - Banskobystrickí colníci zaistili výživové doplnky, ktoré obsahovali časti rastliny rodu Hoopia spp., pričom všetky druhy tejto rastliny sú podľa dohovoru CITES zaradené medzi chránené rastliny. Štátna ochrana prírody SR potvrdila, že účinnou zložkou v predmetnom produkte je rastlina Hoopia spp. s obsahom 5 mg účinnej látky v každej kapsule, informoval TASR hovorca Colného úradu v Banskej Bystrici Milan Kanka.


Tovar si objednali z Číny fyzické osoby na Slovensku prostredníctvom internetového obchodu. V troch poštových zásielkach prišlo celkom 4500 kapsúl výživového doplnku v hodnote vyše 300 eur. Pri kontrole colníci zistili, že môže ísť o produkty obsahujúce časti exemplára Hoopia spp., konkretizoval Kanka. Všetky druhy rodu Hoopia spp. sú zaradené podľa dohovoru CITES medzi voľne žijúce živočíchy a rastliny chránené reguláciou obchodu s nimi. Pri ich dovozoch je potrebné predložiť povolenie na dovoz od Ministerstva životného prostredia SR.

Nakoľko prijímatelia nevedeli predložiť originál povolenia na dovoz predmetného exemplára podľa dohovoru CITES, výživové doplnky colníci zaistili. "Zároveň vzniklo dôvodné podozrenie zo spáchania colného priestupku," dodal Kanka. Podľa jeho slov hrozí objednávateľom peňažná pokuta aj prepadnutie tovaru v prospech štátu respektíve jeho zničenie.

Tento prípad nie je podľa Kanku ojedinelý. Objednávatelia si pri nákupoch cez internet nepreverujú, či objednávaný tovar nepodlieha povinnosti predloženia povolenia na dovoz. "Neoverujú si, z čoho je vyrobený, nemajú dostatok dôveryhodných informácií o zdravotnej a hygienickej nezávadnosti produktu a prípadných vedľajších účinkoch," upozornil Kanka.

V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný. Viac ako 33.000 je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín známeho pod skratkou CITES. Kanka pokračoval, že veľkú úlohu v nelegálnom obchode zohrávajú aj výrobky z ohrozených živočíchov a rastlín. Rovnako sa to týka výrobkov tradičnej čínskej medicíny, ktoré môžu obsahovať časti tiel ohrozených druhov živočíchov a rastlín. Dohovor CITES zahŕňa aj ochranu častí ohrozených exemplárov, vzťahuje sa aj na výrobky, ktoré ich obsahujú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V centrálnej časti Bosny objavili ďalší masový hrob obetí vojny
<< predchádzajúci článok
Pracovné agentúry majú niekoľko dní na predloženie správy, inak končia