Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. apríla 2017

Banský úrad opätovne zamietol návrh na ťažbu zlata pri Detve



Protestné zhromaždenie proti ťažbe zlava pri Detve.



Zdieľať
Protestné zhromaždenie proti ťažbe zlava pri Detve. Foto: TASR
Banská Bystrica/Detva 5. apríla (TASR) - Obvodný banský úrad (ObBÚ) v Banskej Bystrici v týchto dňoch opäť rozhodol, že zastavuje konanie na určenie dobývacieho priestoru na ťažbu zlata v lokalite Biely vrch pri Detve. Hlavným dôvodom zamietnutia ťažby sú nesúhlasné stanoviská mesta Detva a priľahlej obce Dúbravy.


Banskobystrický ObBÚ zamietol cyperskému investorovi žiadosť o určenie dobývacieho priestoru ešte v októbri 2016. Spoločnosť sa však proti tomuto rozhodnutiu odvolala na Hlavný banský úrad v Banskej Štiavnici. Ten toto rozhodnutie zrušil a vrátil ObBÚ na nové prerokovanie a rozhodnutie.

Podľa hovorkyne Mestského úradu v Detve Zuzany Juhaniakovej mesto Detva v zhode s obcou Dúbravy v novembri 2016 potvrdili svoje zamietavé stanovisko voči ťažbe a podporili októbrové rozhodnutie Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici nepovoliť dobývacie územie v lokalite Biely vrch v Detve.

Zámer cyperskej spoločnosti Eastern Mediterranean Resources ťažiť zlato pri Detve existuje od roku 2011. ObBÚ v roku 2013 konanie o určení dobývacieho priestoru prerušil a dal investorovi trojročnú lehotu na doplnenie záväzných stanovísk mesta Detva a obce Dúbravy a o ďalšiu dokumentáciu.

Obyvatelia a zástupcovia podnikateľskej sféry z Podpoľania namietali neprimerane dlhé obdobie, na ktoré bolo konanie prerušené. Súd rozhodol v ich prospech a nariadil Banskému úradu vo veci rozhodnúť. ObBÚ v Banskej Bystrici následne v októbri 2016 vydal k návrhu na určenie dobývacieho priestoru zamietavé stanovisko.

Investor plánoval povrchovo ťažiť zlato na Bielom vrchu pri Detve a vyťaženú rudu spracovávať kontroverznou metódou kyanidového lúhovania, ktorá bola v tom čase vo viacerých európskych krajinách zakázaná. To vyvolalo nesúhlas okolitých samospráv, masívny odpor zamestnancov firiem v priestoroch bývalých Podpolianskych strojární, ako aj obyvateľov Podpoľania, z ktorých mnohí sú zastúpení v združení Podpoľanie nad zlato.

Kyanid je totiž vysoko toxická chemická látka a Európsky parlament vydal už v roku 2010 uznesenie o všeobecnom zákaze používania metódy kyanidového lúhovania pri ťažbe v celej Európskej únii.

Združenie Podpoľanie nad zlato sa aktívne zapojilo do konania o určenie dobývacieho priestoru. Banský úrad ho najskôr z konania vylúčil a za účastníka konania ho uznal až po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR.

V roku 2014 poslanci Národnej rady SR navrhli a aj schválili novelu banského zákona, ktorá je platná a používanie tejto nebezpečnej metódy zakazuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mayová: Voľný pohyb osôb by mohol byť dočasne zachovaný aj po brexite
<< predchádzajúci článok
KDH:Veríme,že dnešok bude významný pre SR a spravodlivosť na Slovensku