Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. marca 2013

Barack Obama je v Izraeli, na juh krajiny padli bombyDve rakety vypálené z Hamásom kontrolovaného Pásma Gazy dopadli vo štvrtok na južný Izrael. Stalo sa tak počas návštevy amerického prezidenta Baracka Obamu. "Jedna vybuchla vo dvore ...Zdieľať
obama JERUZALEM 21. marca (WEBNOVINY) - Dve rakety vypálené z Hamásom kontrolovaného Pásma Gazy dopadli vo štvrtok na južný Izrael. Stalo sa tak počas návštevy amerického prezidenta Baracka Obamu.


"Jedna vybuchla vo dvore domu v Sderote, pričom spôsobila škody, druhá skončila na poli," informoval policajný hovorca Micky Rosenfeld. Mesto Sderot, ktoré leží blízko hraníc s Gazou, navštívil Obama počas svojej predchádzajúcej návštevy v roku 2008 ešte ako senátor.

Išlo pritom len o druhý takýto útok od konca krvavého osemdňového konfliktu medzi Izraelom a militantným hnutím Hamás z novembra, ktorý ukončilo Egyptom vyrokované prímerie, doteraz takmer úplne dodržiavané. Len 26. februára vypálili militanti jednu strelu, ktorá dopadla blízko pobrežného mesta Aškelon, údajne na protest proti úmrtiu palestínskeho väzňa v izraelskej väzbe.

Obama prišiel na dlho očakávanú návštevu Izraela a palestínskych území v stredu napoludnie. Na izraelskom území ho privítali prezident Šimon Peres i premiér Benjamin Netanjahu. Obama im v krátkom príhovore prisľúbil "večnú podporu a nezlomné puto" medzi oboma krajinami.

Vo štvrtok by mal odcestovať do Rámalláhu, kde bude rokovať s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. V piatok Obama príde aj do Betlehema, po ktorého návšteve odletí do Jordánska.

Obamovu historickú návštevu sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia, pričom iba v Jeruzaleme bude rozmiestnených 15-tisíc policajtov a ďalších 5-tisíc bude v pohotovosti. Obdobné opatrenia podnikli izraelské úrady naposledy počas návštevy Obamovho predchodcu v úrade, Georgea W. Busha. Mesto zároveň vyzdobilo ulice centra izraelskými a americkými vlajkami.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Francúzska milionárska daň nesmie prekročiť 66 percent
<< predchádzajúci článok
Senát chce zabrániť výpadku činnosti štátnych orgánov USA

Barack Obama je v Izraeli, na juh krajiny padli bomby - diskusné fórum čitateľov