Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2012

Barmská vláda šokovala, prepustila 300 väzňovBarma v sobotu oznámila, že v rámci doteraz najväčšej amnestie prepustila viac než 300 politických väzňov. Piatkovú amnestiu, ktorá zahŕňa viacerých prominentných disidentov, ...Zdieľať
barma NEPJITO 14. januára (WEBNOVINY) - Barma v sobotu oznámila, že v rámci doteraz najväčšej amnestie prepustila viac než 300 politických väzňov.


Piatkovú amnestiu, ktorá zahŕňa viacerých prominentných disidentov, privítali aj západné mocnosti, ktoré prepustením politických väzňov podmieňujú stiahnutie sankcií voči izolovanej ázijskej krajine.

Demokratická líderka Aun San Su Ťij označila amnestiu, doteraz najvýznamnejšiu od nástupu novej vlády v roku 2011, za "pozitívny znak".

Podľa vládnych predstaviteľov posledná amnestia prezidenta Theina Seina zahŕňa celkovo 650 väzňov, nie je však jasné, koľko z nich je politických. Podľa ministra vnútra Koa Koa je na zozname 302 väzňov označovaných za politických opozičnou stranou. Pravdepodobne mal na mysli Národnú ligu za demokraciu (NLD) vedenú Su Ťij. Sám minister však odmietol, že by niektorý z nich bol zatvorený z politických dôvodov.

Omilostenie sa týka aj členov skupiny Generácia študentov 88, ktorá je synonymom demokratického boja krajiny a stála na čele neúspešného povstania, v ktorom v roku 1988 zahynuli tisíce ľudí.

Medzi prepustenými je okrem iných bývalý študentský aktivista Min Ko Naing, ktorý strávil väčšinu času od udalostí v roku 1988 vo väzení, líder etnickej menšiny Šanov Chun Htun Oo, ktorý bol odsúdený na 93 rokov vo väzení, či bývalý premiér a šéf vojenských tajných služieb Chin Njunt, ktorého zvrhli z moci v roku 2004.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V bývalom pionierskom tábore v Michalovciach horelo
<< predchádzajúci článok
Pozor na vietor a sneh, môžu skomplikovať dopravu

Barmská vláda šokovala, prepustila 300 väzňov - diskusné fórum čitateľov