Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. mája 2014

Bartels: Anexia Krymu vrhla tieň neistoty na východné krídlo NATO



Vlajky členských krajín NATO



Zdieľať
Vlajky členských krajín NATO Foto: TASR/AP
Brusel 21. mája (TASR) - Anexia Krymu vrhla tieň neistoty na východné krídlo Severoatlantickej aliancie. Odznelo to dnes v úvode dvojdňového zasadnutia Vojenského výboru NATO v Bruseli.


Vojenský výbor NATO je zložený z náčelníkov štábov 28 členských štátov aliancie, ktorí zastupujú svoje krajiny pri bruselskom sídle tohto zoskupenia. Na programe zasadnutia je úloha Ruska v ukrajinskej kríze a plánované stiahnutie vojsk NATO z Afganistanu.

"Anexia Krymu vrhá tieň neistoty na východné krídlo NATO a má potenciálne závažné dôsledky pre tento región a aj mimo neho," povedal predseda Vojenského výboru NATO, dánsky generál Knud Bartels.

Generál zdôraznil, že aliancia podporuje politické riešenie krízy na Ukrajine, ale zároveň spresnil, že NATO zostáva pevné vo svojom záväzku kolektívnej obrany. O tom podľa neho svedčí aj nedávne nasadenie vojenských lietadiel a lodí v niektorých členských krajinách a tiež nasadenie prieskumných lietadiel AWACS nad územím Poľska a Rumunska.

V súvislosti s vývojom situácie v Afganistane Bartels poznamenal, že do ukončenia misie ISAF, ktoré je naplánované do konca tohto roka, je možné dokončiť prechod na novú nebojovú misiu NATO v Afganistane, ktorá je zameraná už len na školenia, výcvik, hodnotenie a podporu afganských vojenských síl. Aby však k tomu došlo, je podľa neho nevyhnutné, aby nová vláda v Kábule, ktorá sa vytvorí po prezidentských voľbách, čo najskôr podpísala dvojstrannú bezpečnostnú dohodu so Spojenými štátmi. Táto dohoda sa stane právnym rámcom pre ďalšiu zahraničnú vojenskú prítomnosť NATO v Afganistane, počnúc rokom 2015.

Dánsky generál upozornil, že summit NATO, ktorý sa bude konať v septembri vo Walese, predstavuje "kľúčový moment" pre posilnenie základnej transformácie vojenských štruktúr aliancie.

Bartels zároveň dodal, že vo vnútri aliancie v súčasnosti prebiehajú diskusie o témach ako hlavné hrozby pre regionálnu bezpečnosť, chýbajúce vojenské kapacity, zapájanie sa aliancie do námorných operácií, nadnárodný prístup pre rozvoj kapacít či problematika spoločných vojenských manévrov armád členských štátov NATO.

Vojenský výbor je najvyšším vojenským orgánom NATO. Jeho úlohou je okrem iného poskytovať vojenské poradenstvo a odporúčania pre ďalšie orgány aliancie ako napríklad Severoatlantickú radu či Skupinu pre jadrové plánovanie.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Príjmy slovenských firiem vlani klesli aj napriek nárastu ich tržieb
<< predchádzajúci článok
Merkelovej hovorca poprel, že by pomýšľala na funkciu na čele OSN