Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2011

BASF na veľtrhu JEC Composites Show 2011 v Paríži



Spoločnosť BASF predstaví svoje novinky v oblasti kompozitných materiálov na parížskej “JEC Composites Show”, ktorá sa koná od 29. do 31. marca 2011 (v hale 1, stánok 17). Parížsky veľtrh je jedným z ...



Zdieľať
basf logo BRATISLAVA 8. marca (WBN/PR) - Spoločnosť BASF predstaví svoje novinky v oblasti kompozitných materiálov na parížskej “JEC Composites Show”, ktorá sa koná od 29. do 31. marca 2011 (v hale 1, stánok 17). Parížsky veľtrh je jedným z hlavných svetových podujatí, na ktorých sa tieto špeciálne materiály vystavujú. BASF odprezentuje nové polyuretanové (PUR) a epoxidové kompozitné materiály pre ľahké konštrukcie v automobilovom priemysle.


Nové systémy umožňujú sériovú výrobu ľahkých nosných súčiastok v automobilovom priemysle

Kompozitné materiály hrajú stále väčšiu úlohu v konštrukcii nosných prvkov, predovšetkým v rámci riešení, ktoré využívajú epoxidovú živicu Baxxodur® a PUR materiál Elastolit® R. Obidva systémy majú podobné vlastnosti a je možné ich individuálne voliť tak, aby vyhovovali konkrétnym podmienkam použitia a požiadavkám zákazníka.

Ľahké nosné prvky automobilov je možné vyrábať iba z kompozitných materiálov obsahujúcich uhlíkové alebo sklenené vlákna. Pre výrobu týchto materiálov je zavedená technológia RTM alebo tlakové vstrekovanie. V rámci tohto procesu sa do vyhrievanej formy v lise vkladajú predformy z niekoľkých vrstiev textílií vystužených vláknami. Forma sa uzavrie a pod tlakom je do nej vstrieknutá tekutá umelá živica, ktorou sa vlákna úplne nasýtia. Potom je živica kontrolovanou reakciou vytvrdená. Nosné časti s vynikajúcimi mechanickými vlastnosťami, napríklad komponenty podvozkov vozidiel, vyžadujú, aby obsah vlákien bol v rozsahu 50 percent.

Obidva inovatívne systémy spoločnosti BASF ponúkajú podstatne skrátené výrobné cykly, pričom vybratie z formy trvá menej ako päť minút. Riešia tak jeden z kritických problémov, ktoré doposiaľ bránili využívaniu kvalitných kompozitných materiálov v sériovej výrobe automobilov. Ich funkcia je založená na inovatívnych mechanizmoch tvrdnutia. To znamená, že je možné ich spracovávať oveľa dlhší čas ako bežné produkty, v prípade potreby však môžu tvrdnúť oveľa rýchlejšie. Vďaka tomu je možné vlákna dokonale nasýtiť živicou nízkej viskozity, takže nedochádza k tvorbe „suchých“ oblastí, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť mechanické vlastnosti hotového výrobku. Na druhej strane vysoká rýchlosť celej reakcie skracuje čas výrobného cyklu. Obidva systémy sú samouvolňovacie a vhodné na spracovanie v bežných vysoko- a nízkotlakových zariadeniach. Komponenty z týchto materiálov sa vyznačujú vynikajúcimi teplotnými a mechanickými vlastnosťami.

Nové epoxidové systémy pre automobilový priemysel vychádzajú z výroby lopatiek veterných turbín, ktoré spoločnosť BASF predstavila v roku 2008: použitie tzv. latentných tvrdnúcich činidiel ponúka užívateľom v obidvoch odvetviach podstatne dlhšiu skladovateľnosť a zároveň kratší čas výrobných cyklov. Spoločnosť BASF má tieto systémy patentované.

Ďalšie novinky v oblasti PUR
Odbornou kombináciou nosných prvkov vystužených vláknami s ľahkými jadrami z PUR peny je možné vytvoriť najkvalitnejšie kompozitné štruktúry s vynikajúcou špecifickou pevnosťou, dobrými izolačnými vlastnosťami – a navyše s nízkou hmotnosťou. Špeciálne vyvinuté systémy Elastolit® D charakterizuje vysoká tlaková pevnosť a tepelná odolnosť pri nízkej hustote.

Komponenty vystužené vláknami alebo kompozitné lisované diely, predovšetkým pre úžitkové vozidlá, je možné efektívne vyrábať striekaním do otvorenej formy s využitím procesu striekania kompozitu PUR do formy (PURCSM). Systém Elastocoat® C vyvinula spoločnosť BASF ako materiál na pokrytie vnútorných častí formy pre použitie v komerčnom vysokotlakovom CSM zariadení. Okrem kvalitných kompozitných súčiastok vystužených vláknami je možné ho použiť aj na vystuženie kovových dosiek, alebo ako lisovací film. Pri rôznych požiadavkách, ktoré určujú štruktúru sendvičového materiálu, boli vyvinuté kompaktné penové systémy PUR vystužené podľa potreby pridaním krátkych či dlhých sklených vlákien. Elastocoat® C pre spracovanie CSM neobsahuje rozpúšťadlá a vyniká svojimi mechanickými vlastnosťami, dobrými vlastnosťami toku a jednoduchosťou použitia.

O spoločnosti BASF
Spoločnosť BASF – The Chemical Company je globálnym lídrom v oblasti chemického priemyslu. Spoločnosť má veľmi široké produktové portfólio zahŕňajúce chemikálie, plasty, stavebné materiály, poľnohospodárske produkty aj jemnú chémiu. Spoločnosť je spoľahlivým partnerom pre prakticky všetky priemyslové odvetvia a svojim partnerom ponúka produkty s vysokou pridanou hodnotou a inteligentné systémové riešenia, ktoré im umožňujú dosahovať stále väčšie úspechy. Spoločnosť BASF vyvíja nové technológie s potenciálom hľadania odpovedí na globálne problémy, ako sú zmeny klímy, potreba vyššej energetickej efektívnosti a vyššej mobility. BASF ku koncu roka 2010 zamestnávala 109 000 ľudí a v roku 2010 vykázala tržby vo výške viac 63,9 miliárd Eur. Akcie spoločnosti BASF sú obchodované na akciových trhoch vo Frankfurte (BAS), Londýne (BFA) a Zürichu (AN). Viac informácií o spoločnosti BASF nájdete na internete na adrese www.basf.com alebo na Social Media Newsroom na stránke newsroom.basf.com.

BASF v Slovenskej republike
Na Slovensku je spoločnosť BASF aktívna už niekoľko desaťročí. Prostredníctvom inteligentných riešení a vysoko kvalitných produktov pomáhame našim zákazníkom byť stále úspešnejšími. Odborníci BASF poskytujú poradenstvo nielen v oblasti spracovania produktov firmy BASF, ale aj na poli bezpečnosti, ochrany životného prostredia a úspor energie. Spoločnosť BASF je kompetentným partnerom všetkých dôležitých odvetví slovenského hospodárstva, ku koncu roka 2010 mala spoločnosť BASF na Slovensku 179 zamestnancov a v roku 2010 dosiahla obrat vo výške 205,5 miliónov Eur. Ďalšie informácie o spoločnosti BASF na Slovensku sú dostupné na stránke www.basf.sk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EP: Komisia by mala reagovať na kanadské víza pre Čechov
<< predchádzajúci článok
Slovensko úspešné v ďalšom súdnom spore o Transpetrol