28. mája 2009

BASKETBAL-NBA: Štvrtá štvrtina rozhodla o prvom mečbale pre Lakers

Lakers po troch vyrovnaných štvrtinách zmenili taktiku, Kobe Bryant slúžil ako návnada a zdvojený vystavoval svojich spoluhráčov do otvorených pozícií

Dôležitý piaty duel finálovej série Západnej konferencie zámorskej NBA za stavu 2:2 na zápasy medzi Los Angeles Lakers a Denver Nuggets mal veľmi vyrovnaný priebeh, prvé tri štvrtiny sa skončili nerozhodne, čo sa stalo v play-off iba štvrtýkrát v histórii. Lakers vstúpili do zápasu s mierne vychýlenou muškou, no mierny náskok súpera dokázali dohnať a následne sa obidva tímy predbiehali v niekoľkobodových odstupoch. Napokon rozhodla štvrtá časť hry a taktický ťah Lakers. V rámci neho totiž Kobe Bryant opäť raz dokázal, prečo si minulý rok zaslúžil cenu MVP. V záverečných 12 minútach totiž namiesto streľby vystavoval do výhodných pozícií svojich spoluhráčov, prevažne podkošových Andrewa Bynuma a Paua Gasola. "Bolo často veľmi riskantné prenikať dovnútra, no chcel som poslúžiť tímu ako návnada. Posledných zopár zápasov spoluhráči výrazne nabíjali mne, teraz som chcel poslúžiť pre zmenu ja im,“ povedal k zmene štýlu hry najlepší strelec domácich Kobe Bryant. V dueli sa Bryantovi nedarilo tak ako v tých predošlých, keď vystrelil iba 13-krát, z toho šesťkrát presne, no všetko vykompenzoval ôsmimi asistenciami. Lakers pritom využívali hlavne svoju výškovú prevahu v podkošových priestoroch, dôležitým ukazovateľom duelu bola aj nižšia úspešnosť streľby z rúk hráčov Nuggets.

Šiesty duel série je na programe v piatok a coloradský tím sa bude musieť vyrovnať s prvým mečbalom súpera. Na to by mu mohol stačiť podobný výkon, akým v pondelok zvíťazil o 19 bodov. "Bude to tam určite neľahké. Musíme zostať po celý čas sústredení a duchaprítomní a snažiť sa ich hru jednoducho prerušovať. Chladnokrvne vyjsť na palubovku a rozhodnúť,“ neskrýval odhodlanie pred zápolením na ihrisku súpera Bryant.

Západná konferencia - finále (hrá sa na 4 víťazné stretnutia):
Los Angeles Lakers (1.) - Denver Nuggets (2.) 103:94 - stav série 3:2
Zostava a body: Bryant 22, P. Gasol 14 /10 doskokov/, Fisher a Ariza po 12, A. Bynum 9 (Odom 19 /14 doskokov/, Sh. Brown 6, Walton 4, Vujačič 3, Farmar 2) - C. Anthony 31, Billups a Kenyon Martin po 12, Dahntay Jones 9, Nené 4 (Kleiza 10, J. R. Smith a A. Carter po 7, Andersen 2).
Úspešnosť streľby z poľa v %: 48,7:38,6, trojky: 3/16 - 7/24, TH: 26/35, 23/30, doskoky 51:55, asistencie: 25:17, stratené lopty: 15:14, získané lopty: 5:11, bloky 12:5, fauly: 22:30, štvrtiny: 25:25, 31:31, 20:20, 27:18, 18 997 divákov