Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. februára 2017

Bayrou sa vzdal prezidentskej kandidatúry, podporí MacronaCentristický prezidentský kandidát Francois Bayrou.Zdieľať
Centristický prezidentský kandidát Francois Bayrou. Foto: TASR/AP
Brusel/Paríž 22. februára (TASR) – Francúzsko má počnúc dneškom o jedného prezidentského kandidáta menej. Kandidatúry sa vzdal centrista Francois Bayrou. Spoluprácu a podporu ponúkol nezávislému kandidátovi Emmanuelovi Macronovi.


Bayrou svoje rozhodnutie dnes ohlásil na tlačovej konferencii. Podporu vyjadril exministrovi hospodárstva Emmanuelovi Macronovi, hoci v kuloároch sa dlho šepkalo, že sa postaví na stranu svojho blízkeho priateľa, pravičiara Francoisa Fillona. Toho ale v ostatných týždňoch kritizoval za finančnú aféru v súvislosti s údajným fiktívnym zamestnávaním rodinných príslušníkov.

V dvoch februárových prieskumoch spoločnosti Elabe získal Bayrou šesť, respektíve päť percent hlasov voličov a skončil na šiestom mieste, a tak jeho rozhodnutie môže zmeniť pomer síl. O prezidentský úrad sa uchádzal aj v troch predošlých voľbách, ale nikdy sa nedostal do druhého kola, pripomenul belgický denník Le Soir.

Bývalý člen Socialistickej strany (PS) a aktuálne líder hnutia Vpred! (En marche!) Emmanuel Macron dnes získal aj ďalší hlas vo svoj prospech. Podporu mu vyjadril Francois de Rugy, ktorý kandidoval v primárkách ľavice a získal si divákov sympatickým prejavom, ale neprebojoval sa do druhého kola primárok.

Na čele sondáží sa drží Marine Le Penová. V prieskumoch jej vyjadruje podporu viac ako štvrtina opýtaných. V aprílovom prvom kole prezidentských volieb ju prieskumy pasujú do roly víťazky, v druhom by zrejme utrpela prehru nezávisle od toho, kto by bol jej súperom.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zatykače na obžalovaných z podpálenia útočiska azylantov zrušili
<< predchádzajúci článok
Zriedkavé choroby trápia približne 300 000 Slovákov

Bayrou sa vzdal prezidentskej kandidatúry, podporí Macrona - diskusné fórum čitateľov