Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. apríla 2015

BEBLAVÝ:Živnostníkom zaplatíme všetci a majetok Širokého bude chránený



Pohľadávky malých živnostníkov, ktorí pracovali pre Váhostav-SK, a ktoré majú byť uspokojené do výšky 40 percent, zaplatia všetci daňoví poplatníci. Na ...



Zdieľať
Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann
 
Bratislava 15. apríla (TASR) - Pohľadávky malých živnostníkov, ktorí pracovali pre Váhostav-SK, a ktoré majú byť uspokojené do výšky 40 percent, zaplatia všetci daňoví poplatníci. Na druhej strane majetok Váhostavu-SK a Juraja Širokého ostane chránený. Pred novinármi to dnes povedal opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Sieť), podľa ktorého by sa dlhy Váhostavu-SK mali pokryť majetkom spoločnosti.


"Hĺbka každého vzťahu sa skúša v kríze. Ukazuje sa, že vzťah tejto vlády a Juraja Širokého je veľmi pevný. Vláda prijíma zákony, ktoré pod nálepkou boja so schránkami a férového riešenia nárokov drobných živnostníkov v skutočnosti pomáhajú Širokému a jeho obchodným záujmom," myslí si Beblavý.

Na margo schválených 40 percent, čo je výška, do ktorej by mali byť živnostníci odškodnení, sa Beblavý pýtal na logiku. "Ani ja, ani premiér Fico neberie 40 percent platu, nikto by to neakceptoval. Tieto peniaze však nezaplatí Široký, ale my všetci. Z peňazí, ktoré zaplatili banky cez bankový odvod, sa totiž majú cez štátnu Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB) odkúpiť tieto pohľadávky od veriteľov. Tieto peniaze sú však podľa európskych pravidiel aj zdravého rozumu verejnými financiami a ich použitie je na úkor nás všetkých," upozornil.

Beblavý vidí dve riešenia. "Samotný majetok Váhostavu-SK by mal postačovať na pokrytie pohľadávok. Zároveň, Juraj Široký má v bankách založené svoje majetky za úvery voči Váhostavu-SK a keby došlo napr. ku konkurzu, Široký by z vlastného majetku musel pokryť pohľadávky voči bankám. O to viac by ostalo pre malých živnostníkov," vysvetlil Beblavý s tým, že namiesto uspokojenia živnostníkov na úkor Juraja Širokého vláda presadzuje, aby sme zaplatili my všetci.

Poslanec navyše vidí príliš veľké riziko, že sa peniaze do SZRB nikdy nevrátia. "Zákon je nastavený tak, že firma si nemôže vyplácať dividendy, kým nezaplatí tých 40 percent späť. Váhostav-SK však má nespočetné množstvo metód, ako si vytiahnuť peniaze bez toho, aby splatili dividendy. Navyše, dnes pre Juraja Širokého nie je najdôležitejšie, či v budúcnosti z Váhostavu-SK ešte niečo dostane, zrejme ani on sám s tým už nepočíta. Pre neho je podstatné, aby spoločnosť nešla do konkurzu a on nemusel vykrývať straty," varoval.

Ako ochranu tohto veľkopodnikateľa vníma aj vládou schválený protischránkový zákon. Ten hovorí, že firmy, ktoré sa chcú zúčastniť verejných obstarávaní, musia odhaliť konečných užívateľov výhod. "Netýka sa to však zdravotného poistenia, záchraniek či schránkových veriteľov za Váhostavom-SK. Náš návrh riešil všetky prípady. Vláda opäť chráni obchodné záujmy Juraja Širokého," konštatoval opozičný poslanec.

On sám si skôr myslí, že namiesto odhalení, kto stojí za schránkami, sa viacero z týchto firiem prestane zúčastňovať verejných obstarávaní a pôjdu len do biznisov so štátom, pri ktorých sa povinnosť odhaliť skutočných beneficientov zavádzať nebude.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 MOST-HÍD: Pohľadávky veriteľov Váhostavu zaplatia daňoví poplatníci (15. 4. 2015)
 FIGEĽ: R. Fico a J. Široký ma môžu odvolať, ale ústa mi nezavrú (14. 4. 2015)
 Podľa premiéra ide v prípade Váhostavu-SK aj o podozrenie z podvodu (14. 4. 2015)
 Váhostav-SK podľa jeho šéfa Moravčíka nevie splatiť viac, než navrhol (14. 4. 2015)
 R. Fico vyzval Figeľa, aby odstúpil z funkcie podpredsedu parlamentu (14. 4. 2015)
 Ako to bolo s Váhostavom? Vtipné video baví internet (12. 4. 2015)
 Web mrzinasto nie je irónia, je mi to naozaj ľúto, tvrdí šéf Váhostavu (12. 4. 2015)
 CHMELÁR a HRABKO: Kauza Váhostav začína pripomínať Gorilu (11. 4. 2015)
 Ján Figeľ: Proces v kauze Váhostav bude testom o smerovaní Slovenska (10. 4. 2015)
 ZÁZNAM: SDKÚ-DS o reštrukturalizácii gigantov (9. 4. 2015)



nasledujúci článok >>
KAŽIMÍR:DPH je v EÚ harmonizovaná daň,čo určuje aj mantinely pre zákon
<< predchádzajúci článok
Veriteľom firiem v reštrukturalizácii môžu odpustiť sankcie