Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. marca 2009

Becík v Bruseli navrhne otvoriť prístupovú zmluvu



Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík navrhne v Bruseli 23. marca 2009 na summite pôdohospodárskych ministrov Európskej únie (EÚ) otvoriť prístupovú zmluvu SR k EÚ. "Kto dal vláde v roku 2003 ...



Zdieľať
BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) - Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík navrhne v Bruseli 23. marca 2009 na summite pôdohospodárskych ministrov Európskej únie (EÚ) otvoriť prístupovú zmluvu SR k EÚ. "Kto dal vláde v roku 2003 mandát na to, aby podpísala takú prístupovú zmluvu, ktorá likviduje slovenských poľnohospodárov," spýtal sa v stredu šéf agrorezortu na tlačovej besede po spoločnom rokovaní, na ktorom slovenskí poľnohospodári premiérovi R. Ficovi odovzdali petíciu so 65 tis. podpismi slovenských poľnohospodárov ku kritickej situácii na trhu s mliekom v SR. Minister Becík podľa svojich slov v Bruseli ako ďalšie z opatrení pre záchranu mliečneho odvetvia v SR bude žiadať zavedenie inštitútu minimálnej garantovanej ceny mlieka, ktorého návrh podľa neho zaznel už na minulotýždňovom proteste poľnohospodárov v Prahe. Ako dodal, tretím opatrením, ktoré v Bruseli navrhne, bude, aby EÚ schválila pre SR prekvalifikovanie kráv s trhovou produkciou do kategórie kráv bez trhovej produkcie. "To by malo pomôcť zachrániť sústavne klesajúce stavy dojníc v SR, ktorých je momentálne približne 174 tis. kusov," spresnil S. Becík.


Ako ďalej po stretnutí uviedol predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Vladimír Chovan, ak nepríde v krátkom čase k nejakým konkrétnym riešeniam, tak kríza v sektore výroby mlieka na Slovensku, ktorá sa už niekoľko mesiacov prehlbuje, skončí katastrofálne. "Dohodli sme sa na ďalších rokovaniach, ktoré budú viesť ku konkrétnym krokom a k stabilizácii sektoru výroby mlieka na Slovensku," dodal predseda SZPM. Riešenie problémov na trhu s mliekom je podľa Chovana zložité aj pre EÚ, pretože taký stav, keď nákupná cena mlieka poklesla na slovenskú úroveň 14 až 15 eurocentov, v EÚ ešte nikdy nenastal. "EÚ nie je viac-menej na takýto stav pripravená, pretože v západnej Európe sú štáty kde je táto nákupná cenová hladina výrazne vyššia," pokračoval. Vladimír Chovan teda podľa svojich slov upodozrieva EÚ z toho, že by orgánom únie vlastne asi ani nevadilo, keby sa výroba mlieka v novopristúpených štátoch únie redukovala a ktorá by na ich domácich trhoch bola nahradená potravinovou produkciou zo štátov starej EÚ . "Tretím problémom je to, že EÚ rieši súčasné problémy agrorezortu novopristúpených štátov starým zabehaným systémom," myslí si Chovan. Ako spresnil, takýmto systémom napríklad funguje aj systém vyhlásenej intervencie na mlieko a sušené mlieko, na ktorý sa podľa jeho vyjadrenia používajú schémy EÚ z roku 2003.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kandidát Melník svojich rodákov v Košiciach nezaujal
<< predchádzajúci článok
Vo Viedni chrlil plynovod 10 metrové plamene