Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. januára 2017

Behajúci politici: Beh čistí hlavu a pomáha aj pri politike



Na archívnej snímke Mikuláš Dzurinda.



Zdieľať
Na archívnej snímke Mikuláš Dzurinda. Foto: Radovan Stoklasa/TASR
Bratislava 24. januára (TASR) - Beh čistí hlavu, učí pokore, je to relax a pomáha aj pri politike. Takto hovoria o behu slovenskí politici, ktorí behajú už roky a stále ich to baví. Na konte majú aj rôzne rekordy. TASR oslovila bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu, poslanca Národnej rady SR a predsedu žilinského kraja Juraja Blanára (Smer-SD) a europoslanca za KDH Ivana Štefanca.


Dzurinda začal behávať v roku 1980, chcel kompenzovať neduhy sedavého zamestnania. Oslovilo ho však aj to, že vo firme, kde pracoval, fungovala skupina amatérskych bežcov, ktorí behali aj maratóny. "Oslovilo ma to," povedal pre TASR s tým, že beháva dodnes. "Zdá sa mi, že stále viac," doplnil.

Expremiér sa zúčastňuje vytrvalostných behov a vo svojej kategórii dosahuje výborné výsledky. V roku 1984 zabehol v Košiciach Medzinárodný maratón mieru (MMM) prvýkrát pod tri hodiny (2:57:56 h), o dva roky neskôr v Trnave čas ešte vylepšil. Vlani na MMM skončil vo svojej kategórii na treťom mieste. Predvlani vyhral vo svojej kategórii ČSOB polmaratón s časom 1:31:34 h. A tiež prekonal slovenský halový veteránsky rekord vo svojej vekovej kategórii (nad 60 rokov) v behu na 1500 metrov časom 5:15,47 min.

Najviac ho baví práve MMM. "Tam som doma. Tam som zabehol svoj prvý maratón v živote a dokopy som ich tam zabehol už 24," poznamenal s tým, že tohto roku túži vstúpiť do Diamantového klubu MMM. Na to mu chýba ešte jeden MMM. Najviac Dzurindu vytrápil New York maratón v roku 2001. "Nemal som nabehané, ale po páde Dvojičiek som chcel vyjadriť svoju solidaritu  s občanmi New Yorku a USA tým, že mesiac a pol po tragédii tam zabehnem maratón. Ale podarilo sa, napriek krátkej príprave i trochu väčšej hmotnosti," vysvetlil. Beh podľa neho pri politike pomáha. "Čistí hlavu. Pomáha chápať tajomstvo pokory," podotkol.



Blanár a Štefanec behávajú už od základnej školy. "Objavil ma učiteľ telesnej výchovy, keď som mal asi deväť rokov a odvtedy som sa venoval atletike súťažne. Pomaly som získaval vzťah k behaniu a už som nevedel prestať. Keď ten vzťah získate, už vás to pohltí a stane sa z toho súčasť vášho života," povedal Blanár, ktorý robí aj ďalšie športy. Vďaka nim spoznáva nových ľudí a krajinu. Šport ho nabíja energiou.

Najväčšie úspechy v behu dosahoval na súťažiach "za mladi". "Podarilo sa mi získať niekoľko titulov majstra a vicemajstra Slovenska či Československa, no náš najväčší úspech bol v roku 1980 na Majstrovstvách ČSSR v Prahe. Bežali sme štafetu 4 x 60 metrov a vytvorili československý rekord s časom 28,82 s. Dnes už sú trochu zmenené vekové kategórie, takže rekord o sekundu pokorili o rok starší Banskobystričania," opísal. Dnes sa Blanár venuje viac vytrvalostnému behu, ktorý si užíva. "Človek bol zrodený pre beh a beh preto pomáha nielen v politike, ale vo všetkých oblastiach života," doplnil.

Atletiku na základnej škole robil aj Štefanec. "Vtedy som mal najradšej beh na 800 metrov, časom sú to stále väčšie vzdialenosti. Zo začiatku to bola prirodzená súťaživosť, dnes viac zábava," poznamenal. Beháva rád, beh považuje za najprirodzenejší ľudský pohyb. "A pre mňa skvelý relax," dodal. Za svoj najväčší úspech označil maratón v New Yorku, ktorý v roku 2015 zabehol za tri hodiny a 47 minút. Štefanca bavia stále väčšie vzdialenosti a má rád diaľkové štafetové behy. "Či už Od Tatier k Dunaju, alebo Vltava Run, čo je beh zo Šumavy do Prahy. Vytvára sa tam úžasná atmosféra," vymenoval europoslanec.

Najviac sa vie vytrápiť na Silvestrovskom behu cez bratislavské mosty. "Zrejme kvôli vianočnému hodovaniu. Ale aj tento beh mám veľmi rád. Spolu s Národným behom Devín-Bratislava, aj bratislavským či košickým maratónom," poznamenal. Beh podľa Štefanca pomáha aj pri politike. "Je to oddych po náročných dňoch a vyčistenie hlavy zároveň," vysvetlil. Politici sú radi, že na Slovensku behá čoraz viac ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavská Galéria Umelka bude v roku 2017 žiť aj divadlom
<< predchádzajúci článok
Koniec jazvám? Prevratný objav dokáže zahojiť rany bez stôp