Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2019

Belgický kráľ prijal vyjednávačov pre zostavenie koaličnej vládyBelgický kráľ Filip a kráľovná Matilda, archívna snímka.Zdieľať
Belgický kráľ Filip a kráľovná Matilda, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 8. októbra (TASR) - Dvaja belgickí politici, ktorých kráľ Filip poveril vyjednávaniami o zostavení federálnej vlády, odovzdali v pondelok panovníkovi "záverečnú správu" o svojej misii a zároveň odovzdali štafetu vyjednávaní ďalším dvom politikom - jednému z frankofónneho tábora a jednému zastupujúcemu flámsky región. Uviedla to v utorok televízna stanica RTBF.


Kráľ po federálnych parlamentných voľbách z 26. mája vymenoval vicepremiéra Didiera Reyndersa z liberálneho Reformného hnutia (MR) a zástupcu frankofónnej časti krajiny a Johana Vande Lanotta z flámskej Socialistickej strany (SP.A) za hlavných vyjednávačov, ktorých cieľom bolo viesť politické rokovania o zostavení budúcej koaličnej vlády.

Obaja na pondelňajšej tlačovej konferencii vysvetlili, že vypracovali zoznam prioritných otázok, ako sú klíma, federálny rozpočet, migrácia a podobne, ktoré podľa ich názoru umožnia politickú "konvergenciu" medzi víťazmi tohoročných volieb.

Zároveň odovzdali štafetu rokovaní dvom hlavným politickým subjektom z oboch regiónov - frankofónnej Socialistickej strane (PS) a Novej flámskej aliancii (N-VA) - a vyzvali ich, aby "prevzali zodpovednosť" za budúcnosť krajiny, odstránili rozdiely, ktoré medzi týmito stranami existujú, a prediskutovali podobu budúcej koalície, pravdepodobne spolu s liberálmi.

Obe strany, PS aj N-VA, ktoré na federálnej úrovni nikdy spolu nevládli, sa považujú za politických rivalov.

"Teraz je na oboch veľkých stranách, aby skočili do vody - či už s krokodílmi, alebo bez nich. Uvidíme," neodpustil si ironickú poznámku Reynders s odkazom na nepriateľstvo medzi PS a N-VA.

Kráľovi pripadla úloha, aby z oboch táborov vybral nových vyjednávačov, ktorí budú pokračovať v procese rokovaní. Kráľ Filip už rozhodol. V utorok ráno v Kráľovskom paláci prijal bývalého flámskeho premiéra Geerta Bourgeoisa (N-VA) a bývalého valónskeho premiéra Rudyho Demotta (PS).

Bourgeois a Demotte majú podať správu o výsledku rokovaní v polovičke novembra.

Voľby z 26. mája, od ktorých uplynulo viac než 130 dní, opätovne zvýraznili fragmentáciu domácej politickej scény. Belgicko má v Európe povesť "rekordéra" v počte dní bez úradnej a plne funkčnej vlády - v rokoch 2010-11 trvalo 541 dní, kým sa politickým stranám podarilo nájsť podobu funkčnej vládnej koalície.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PREZIDENTKA PODPORUJE ZRIADENIE PARLAMENTNÉHO KONTROLNÉHO VÝBORU
<< predchádzajúci článok
N. Blahová odstúpila z postu predsedníčky poslaneckého klubu SaS

Belgický kráľ prijal vyjednávačov pre zostavenie koaličnej vlády - diskusné fórum čitateľov