Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. decembra 2009

BELOUSOVOVÁ: SR si značku Tokaj vziať nenechá



Slovensko si podľa prvej podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej značku Tokaj, jedinečný produkt našich výrobcov, zobrať nenechá. „Slovenská národná strana využije svoje prostriedky na ...



Zdieľať
BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko si podľa prvej podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej značku Tokaj, jedinečný produkt našich výrobcov, zobrať nenechá. „Slovenská národná strana využije svoje prostriedky na dosiahnutie právneho stavu, kedy sa bude Tokaj vyrábať a predávať pod značkou, ktorá mu patrí. Tento boj dotiahneme k víťazstvu pre Slovenskú republiku,“ uviedla dnes pre agentúru SITA Belousovová.


Tokajské víno je podľa Belousovovej svetoznámym vysokokvalitným produktom slovenských pestovateľov, ktorého exkluzívna chuť sa získava špeciálnou technológiou spracovania odrôd Furmintu, Lipoviny a Muškátu žltého. V Tokajskej oblasti vypestované hrozno dozrieva v dubových sudoch v tufových pivniciach, ktorých prostredie zušľachťuje tzv. cibébovanie. „Tradícia pestovania viniča v tejto oblasti východného Slovenska je stará viac ako 2000 rokov a jeho neskorý zber dá vyniknúť kvalite pôdy, slnka a vody tohto ojedinelého ekosystému,“ vyhlásila.

Belousovová upozornila, že maďarská strana jednostranne ukončila rokovania a nekonzultovala zmenu v legislatíve so Slovenskom, čím porušila vzájomnú dohodu. „Je to len príklad maďarskej politiky, ktorej útoky musíme odrážať a nie jej ustupovať,“

Ak by podľa Belousovovej aj existovala veľkorysá slovenská vôľa, je veľmi veľa miest, kde vidíme, že z maďarskej strany nejde o susedské vzťahy a spoluprácu, ale o permanentné kroky poškodzovať Slovenskú republiku. „Konkrétne v oblastiach školstva, jazyka, menšinových práv, energetiky, hospodárstva, zahraničných vzťahov. Pritom všetky spomenuté skutočnosti sú výsostnou vecou Slovenskej republiky a aj zostanú. Preto bude vhodné zmenšovať pole pôsobnosti reprezentantov Maďarov, ktorých republika nemá problém porušovať dohody, či tolerovať fašistické prejavy chlapcov, ktorých zlý psychický stav núti dobrovoľne pochodovať v garde. Takéto správanie patrí skôr do ázijských púští ako do Európy,“ vyhlásila Belousovová.

Cez týždeň poslanec Národnej rady SR Zsolt Simon (Most-Híd) upozornil, že za problémy pri označovaní vín názvom "Tokaj" môže diletantizmus Ministerstva pôdohospodárstva SR (MP SR). Podľa neho totiž v aktuálne platnej legislatíve chýba označenie oblasti Tokaj, to vystriedalo označenie Tokajská vinohradnícka oblasť. "Do 1. septembra tohto roku mala SR vinohradnícku oblasť Tokaj, od 1. septembra máme Tokajskú vinohradnícku oblasť," uviedol Simon na štvrtkovej tlačovej konferencii. Ako ďalej uviedol, zmena názvu je problémom chýbajúcej odbornosti na ministerstve v tomto volebnom období. Ako ďalej Simon uviedol, Slovensko sa pri názve Tokaj nemá v aktuálnej vnútroštátnej legislatíve o čo oprieť.

Ministerstvo pôdohospodárstva SR v reakcii na Simonove slová uviedlo, že Slovensko sa nevzdalo a nevzdá geografického názvu Tokaj. "V období, kedy Európska komisia tvorila elektronický register bol na území Slovenska platný a účinný zákon o vinohradníctve a vinárstve z roku 2005, ktorý tento názov obsahoval," uviedlo ministerstvo. Ako ďalej vo svojej reakcii pokračovalo, súčasný zákon tiež obsahuje názov Tokaj v rôznych gramatických tvaroch. "V čase rozhodujúcom pre zápis Tokaj malo Slovensko tento názov chránený už tri roky, avšak Maďarsko v rozhodujúcom období na vlastnej legislatíve len pracovalo. Vyplýva z toho, že Slovensko má chránené označenie pôvodu Tokaj a naďalej má právo tento názov používať," uviedol komunikačný odbor ministerstva.

Ministerstvo pôdohospodárstva SR zaslalo list eurokomisárke pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischer Boelovej, ktorú žiada o pomoc pri riešení "nikdy nekončiaceho príbehu v oblasti Tokaja", ako kauzu označil minister Vladimír Chovan. V rámci maďarskej národnej legislatívy totiž v júli upravili názov z Tokaji na Tokaj. "Uvedená zmena bola vykonaná napriek dohode, že každá zmena v legislatíve bude konzultovaná najprv s druhou stranou. Slovensko považuje takýto krok za jednostranné ukončenie rokovaní zo strany Maďarska," vyhlásil nedávno minister.

Zmenu už akceptovala aj Európska komisia (EK) a vložila ho do elektronického registra. Slovensko však už v marci požiadalo o zaradenie názvu Tokaj do tohto registra, túto požiadavku ale Európska komisia zamietla.
Slovensko a Maďarsko už dlhodobo nevedia nájsť spoločnú reč v rokovaniach, preto sa na nich od roku 2008 zúčastňujú aj zástupcovia Európskej komisie. Na ministerskej úrovni podpísali Slovensko a Maďarsko v decembri 2007 deklaráciu, na základe ktorej majú obidve krajiny vypracovať špecifikáciu tak, aby bol názov Tokaj zachovaný a chránený pre obidve krajiny. Európska komisia na prvom tohtoročnom bilaterálnom rokovaní požiadala obe dotknuté krajiny o predloženie návrhov špecifikácií, ktoré mali slúžiť ako podklad pre ďalšia rokovania. Slovensko ho predložilo, no Maďarsko už nie. Dohodu nedosiahli ani na júlovej schôdzke. Obe krajiny však tvrdia, že chcú o otázke ochrany názvu Tokaj ďalej rokovať.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia zneškodnila bomby v centre Atén
<< predchádzajúci článok
Rada KDH rozhodne o lídrovi do volieb