Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. októbra 2007

Bénazír Bhuttová sa po 8 rokoch v exile vrátila do Pakistanu



Bývalá pakistanská premiérka Bénazír Bhuttová sa vo štvrtok vrátila do vlasti po ôsmich rokoch v exile aj napriek tomu, že sa jej al-Kájda vyhrážala smrťou. Jej návrat v Karáčí oslavujú ...



Zdieľať

KARÁČÍ 18. októbra (WEBNOVINY) - Bývalá pakistanská premiérka Bénazír Bhuttová sa vo štvrtok vrátila do vlasti po ôsmich rokoch v exile aj napriek tomu, že sa jej al-Kájda vyhrážala smrťou. Jej návrat v Karáčí oslavujú státisíce prívržencov. V Karáčí platia sprísnené bezpečnostné opatrenia vzhľadom na obavy, že by sa ju islamistickí samovražední útočníci mohli pokúsiť zavraždiť. Bhuttová žila od roku 1999 v exile v Dubaji a Londýne, aby sa v Pakistane vyhla obvineniam z korupcie, ktoré na základe dohody medzi prezidentom Parvízom Mušarráfom a Bhuttovou zo začiatku mesiaca stiahli.

54-ročná Bhuttová, ktorá bola vôbec prvou ženou stojacou na čele moslimskej krajiny, porovnala svoj návrat s predchádzajúcim príchodom z exilu v roku 1986 slovami: "Som oveľa staršia, veľa som sa za posledných 20 rokov naučila, ale stále bojujeme proti diktatúre... Chceme izolovať extrémistov a vybudovať lepší Pakistan." Bhuttová v minulosti opakovane vyvolala nevôľu ortodoxných moslimov svojou kritikou islamistických extrémistov a ignorovala varovania polície, že by na pakistanskej pôde mohla byť terčom útoku militantov z al-Kájdy alebo Talibanu. "Na nebezpečenstvo nechcem myslieť," povedala dvojnásobná premiérka, ktorej brata údajne zastrelili pakistanskí agenti a otca nechal v roku 1979 obesiť diktátor Zia ul-Hak. "Chcem myslieť na príležitosť pre môj ľud," dodala. Bhuttová prisľúbila, že sa zúčastní na januárových voľbách s cieľom zaistiť si tretie funkčné obdobie na poste premiérky a obnoviť v Pakistane civilnú vládu.

Bhuttová, ktorá aj počas exilu zostala na čele Pakistanskej ľudovej strany (PPP), ráno odletela z Dubaja, lietadlo pristálo pred 14. hodinou miestneho času (11:00 SELČ). Jej návrat bol emotívny - pri vychádzaní z lietadla sa expremiérka neubránila slzám. V rámci zvýšených bezpečnostných opatrení na plánovanej trase z letiska k mauzóleu zakladateľa Pakistanu hliadkuje 20 tisíc príslušníkov polície a vojska. Pri príležitosti návratu expremiérky sa v Karáčí zhromaždilo viac ako 250 tisíc ľudí.

Bhuttová oblečená v tradičnej zelenej tunike, bielych nohaviciach a so šatkou na hlave, zladenými s farbami pakistanskej vlajky, nastúpila do špeciálne upraveného vozidla s nepriestrelnými sklami a počas sprievodu mávala svojím prívržencom. Strana vytvorila na ochranu svojej líderky mimoriadnu 5-tisícovú armádu. Prezident Mušarráf, ktorý si moc uzurpoval v nekrvavom vojenskom prevrate v roku 1999, vyvolal v marci protesty svojou snahou odstrániť z funkcie hlavu Najvyššieho súdu, pričom tento krok práve Najvyšší súd neskôr označil za neústavný. Mušarráf vzhľadom na svoju klesajúcu podporu a popularitu začal rokovať s liberálnou Bhuttovou, aby posilnil svoju pozíciu. Bhuttová sa na rozdiel od neho teší mimoriadnej popularite - pri jej prvom návrate z exilu ešte v roku 1986 ju vítali milióny ľudí.

Po tom, ako Mušarráfa v októbri parlament znovu zvolil za prezidenta, prisľúbil, že sa do 15. novembra, keď sa končí jeho súčasný prezidentský mandát, vzdá postu najvyššieho veliteľa ozbrojených síl. Amnestia pre Bhuttovú je vnímaná ako prvý krok z dohody s Mušarráfom o zdieľaní moci, hoci prezident minulý týždeň vyzval na odloženie návratu Bhuttovej, keďže jeho víťazstvo musí ešte potvrdiť Najvyšší súd. Súd vo štvrtok odmietol hrozby, že prezident vyhlási stanné právo v prípade, že súd rozhodne o nezákonnosti jeho kandidatúry na prezidenta. Podľa pakistanskej ústavy sa vysokí verejní činitelia nemôžu uchádzať o volený post. Jeho kandidatúra, a tým pádom aj víťazstvo v prezidentských voľbách zo 6. októbra, sú teda podľa opozície neústavné. Mušarráf však údajne nevylúčil, že ak súd rozhodne proti nemu, vyhlási stanné právo.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jackpot v hre LOTO stúpol na 83,6 milióna korún
<< predchádzajúci článok
Kubiš na neformálnom summite EÚ v Lisabone