Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. novembra 2005

Benzín: ešte zlacnie?



Zo zlacňovania benzínov by mohol byť trend



Zdieľať
Minulý týždeň priniesol slovenským motoristom neobvyklú vlnu zlacňovania pohonných látok. Slovnaft od utorka trikrát zlacňoval benzín, k čomu sa vo štvrtok konečne pridala aj motorová nafta. Tá totiž predchádzajúce štyri vlny poklesu cien benzínov „ignorovala“ a stávala sa už pomaly drahšou ako najkvalitnejší 98-oktánový natural. Cena ropy by mohla naďalej padať, s vývojom však môže zamávať tuhá zima na severnej pologuli.

Tento týždeň pokračuje zlacňovanie napríklad v susednom Česku. Tam sa znížili ceny 95-oktánového benzínu o 0,43 haliera, nafta si „pohoršila“ o 13 halierov. Znižovanie je tak na českom trhu prítomé už 11. týždeň. Zatiaľ čo včerajším pádom sa dostal Natural 95 zhruba 1,70 Sk nad priemernú cenu rovnakého benzínu na Slovensku, nafta je však v ČR stále výrazne lacnejšia. Kým u nás stojí liter dieselu v priemere 40,67 Sk (podľa natankuj.sk), na západ od rieky Moravy ho motoristi načerpajú v prepočte za 39,14 Sk.
Analytik spoločnosti Colosseum Štěpán Pírko pritom tvrdí, že české ceny benzínov sú stále nad úrovňou zodpovedajúcou aktuálnej situácii na svetových trhoch. „Podľa našich analýz by sa mali pohybovať okolo 30 Kč (zhruba 39,60 Sk). S naftou je situácia zložitejšia. Vzhľadom na vysoký dopyt boli jej ceny u nás na vyššej úrovni. Ten však zoslabol, navyše ku koncu minulého týždňa sa znížili aj jej svetové kótované ceny o zhruba 25 dolárov za tonu. Ako však upozorňuje analytik Fimex Capital Marcel Haniš, nafta je previazaná s vykurovacími olejmi, po ktorých práve v súvislosti s ochladením bude stúpať dopyt.
Či sa trend poklesu cien pohonných látok ukáže ako trvalejší, bude závisieť od mnohých faktorov. Aktuálne sa totiž severná pologuľa nachádza v „hluchom“ období medzi koncom motoristickej a začiatkom vykurovacej sezóny. Predpovedať tuhosť zimy je veľmi ťažké, vzhľadom na očakávania zakalkulované do už súčasných cien by však nemala vybočiť z normálu.
Podľa Jamesa Flanagena z National Institute of Investment Research v Kalifornii „je veľmi pravdepodobné, že sme blízko finálneho vrcholu rastového trendu ceny ropy, ktorý prebieha od 15. septembra 2001“. Tento trend je z hľadiska času jeho trvania tretím najdlhším v histórii (a to nielen čo sa týka ropných trhov) a postupne sa vyčerpáva. Štěpán Pírko si preto myslí, že by sa do určitej miery mohol potvrdiť aj odhad Organizácie krajín vyvážajúcich ropu o jej cenách na budúci rok na úrovni 45 až 55 USD/barel (v súčasnosti 59,75 USD/barel v New Yorku). Medzinárodná energetická agentúra očakáva, že do roku 2010by mohol barel opy stáť okolo 35 dolárov.
Na Slovensku vedú cenové preteky bratislavské pumpy. Práve v hlavnom meste sa tankuje najlacnejší Natural 95 za 37,40 Sk/liter, čo je o 1,67 Sk nad celoslovenským priemerom. Nafta sa podľa serveru natankuj.sk predáva najlacnejšie za rovných 39 korún za liter na čerpačke v Pustých Úľanoch. Priemerné ceny pohonných látok poklesli v priebehu desiatich dní zhruba o 90 halierov pri 95-oktánovom benzíne a o 50 halierov v prípade diesela. 

Zlacňovanie ropy

Argumenty za
- Zvyšuje sa voľná produkčná kapacita, ktorá umožní lepšie reagovať na náhle výkyvy dopytu.
- Končia sa nákupy ropy na doplnenie amerických rezerv.
- Veľkí obchodníci uzatvárajú čoraz viac pozícií na pokles cien čierneho zlata a naopak, rušia svoje dlhé pozície (otvorené, s cieľom zarobiť na zdražovaní).
- Na základe historických skúseností by sa mali trhy otočiť smerom k poklesu cien.
- Očakáva sa zníženie hospodárskeho rastu v Číne aj USA.
- Otvorenie hurikánmi postihnutých ťažobných a rafinérskych kapacít v Mexickom zálive.
Argumenty proti
- Prípadná tuhá zima.
- Politická nestabilita v Iráne, teroristické útoky. Zdroj Colosseum
Slavomír Šikuda


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bývalý minister Javorský sa zastrelil
<< predchádzajúci článok
Majský na súd nepríde. Ochorel!