Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2012

Berlínska zoo bude mať sochu medveďa KnutaPopulárneho medveďa bieleho (Ursus maritimus) menom Knut, ktorý minulý rok zomrel v berlínskej zoologickej záhrade, poctia pamätnou sochou. V piatok totiž zo 40 návrhov vybrali víťaza, ...Zdieľať
knut medved BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) - Populárneho medveďa bieleho (Ursus maritimus) menom Knut, ktorý minulý rok zomrel v berlínskej zoologickej záhrade, poctia pamätnou sochou.


V piatok totiž zo 40 návrhov vybrali víťaza, ktorým je socha Knut The Dreamer od Josefa Tabachnyka. Ten vo svojom diele stvárni Knuta, ako leží vo svojom výbehu.

"Knut bude navždy žiť v srdciach niektorých návštevníkov, preto chceme týmto pamätníkom vytvoriť niečo trvalé pre ďalšie generácie a tiež zachytiť výnimočnosť tejto zvieracej celebrity," vyjadril sa Thomas Ziolko, riaditeľ organizácie Friends of the Capital Zoos.

Knut uhynul 19. marca 2011, keď sa pred zrakmi návštevníkov zoo zrútil do vody. Ešte pred pádom dostal nekontrolovateľné svalové kŕče, ktoré spôsobila encefalitída. Na svet prišiel 5. decembra 2005 v berlínskej zoo.

Jeho matka Tosca ho však po narodení rovnako ako jeho brata odvrhla. Ošetrovatelia obe mláďatá z výbehu odniesli, Knutov súrodenec však o štyri dni zomrel. Knut strávil najprv 44 dní v inkubátore, potom si ho vzal do opatery ošetrovateľ Thomas Dörflein, ktorý sa oňho staral 24 hodín denne. Medveď, ktorého si obľúbili ľudia z celého sveta, zdieľal svoj výbeh s tromi samicami. Tie naňho opakovane útočili, podľa vedenia zoo však išlo iba o prejav prirodzeného súperenia medzi jednotlivými medveďmi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Od začiatku roka vyhasol na cestách jeden ľudský život denne
<< predchádzajúci článok
Talianski taxikári štrajkujú proti reformám

Berlínska zoo bude mať sochu medveďa Knuta - diskusné fórum čitateľov